Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на лидерство е големият проблем на Европа

 "Ислямска държава поема отговорността за атентатите в Брюксел“.  Какъв е отговорът на Европа?  Какво друго, освен затварянето на европейски институции, летища и гари,    училища и граници, и излизането на повече армия и военни ?   Брюксел е в най-голяма степен на тревога. Европа също. Как да осигурим повече сигурност – национална, европейска, човешка ?  Как да се противостои на тероризма и фундаментализма ?  Коментарът по тези и други аспекти  по темата е на Димитър Гърдев експерт по международна сигурност и дипломат.

 

 Ние сме изправени пред война, която се води от противник, който има такава цел. Имайте предвид, че „Ислямска държава” – Халифата има идеологически, политически цели, но той си има също план как да ги постигне. Тяхната основна цел е да наложат тяхната визия за света през призмата на исляма, това е ислямизмът, и те го преследват с военни цели, но същеврменно и с идеологеми. 

 Гърдев определя липсата на лидерство  като големият проблем на Европа в момента.   Обикновените хора, които живеят на този континент и искат да чуят  ясна заявка, отговорноскт, поета от конкретно лице, че той ще се справи с тази опасност. Спомням си и Шулц, и Щраус, също Митеран – виждате ли какви хора на направиха Европа, каква Европа оставиха. Тези хора разговаряха наравно с Рейгън, наравно с Горбачов и сега в момента имаме нещо, което липсва, това не е само мое твърдение. Това се превърна в някакъв символ на визия, тя и досега не можа да обясни защо го направи – и ма някаква форма на състрадателност, но в края на краищата тук е нужна прагматичност. Хората, които са оставили след себе си някакви следи са били изключително прагматични и са преценявали нещата няколко хода напред. Съвременните европейски политици свикнаха затова, че те получават европейските лостове, европейските кресла в една обстановка, която има наистина някакво такова  усещане за сделки. Имаме една Европейска комисия, която се избира по договорености в Брюксел, където европейските комисари са нещо, което, никой не ги е избирал, те са като общество, а същевременно те определят съдбата на Европа – те решават въпросите за присъединяване, за много други неща – няма въздействие върху тях.

 Сега ще започнем да избиваме самите извършители – ще минат пак няколко месеца. Такова гето, което има Моленбек в Брюксел е изключено да има в Ню Йорк или в Москва. От това гето в Моленбек имаме около 600 – 700 джихадисти, които тези години минаваха свободно из цяла Европа, отиваха в Сирия и в Ирак, биеха се там, връщаха се, от там е и инициаторът на атентатите в Мадрид, от там е и оръжието, което беше доставено в Париж и удариха „Шарли Ебдо”, там се скриха терористите от Париж ноември месец – пак в това гето, това е нещо, което наистина ни учудва как може да съществува.

Гърдев изрази опасението си, че тъй като има голяма разлика и тотален разрив между това, което нашите европейски лидери правят и очакванията на европейското общество, това се раздалечава и това е опасното, защото в един момент самите европейци ще започнат действия, които са радикални. Естествено техните цели и обекти ще  бъдат мюсюлманските общности в Европа. Спомняме си Андерс Брайвик, можем да си спомним и други идеологии, които са се зараждали в Европа, а това ще радикализира и капсулира самите мюсюлмани също. И ето го как се изпълнява планът на „Ислямска държава” – те няма да дойдат физически да убиват в Европа, но тези мюсюлмани в Европа, нашите мюсюлмани, могат да бъдат поставяне в положение, което защитавайки се да станат жертва на тази идеология, да я приемат като някаква форма на отбрана и планът се изпълни. 

Цялото интервю с Димитър Гърдев е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39