На 26 март честваме Деня на Тракия и се покланяме пред подвига на българските войни, загинали при превземането на Одринската крепост през Балканската война. Това е най-величавата победа в най-новата история на България. Тя води до подписването на Лондонския мирен договор през 1913 година, по силата на който Източна и Западна Тракия, Родопите и Странджа са освободени и присъединени към Родината.
Вицепрезидентът Маргарита Попова ще участва в тържественото поклонение за Деня на Тракия. Церемонията ще се състои пред столичния паметник "Одринска епопея"
103 години Одринска епопея и Денят на Тракия ще бъдат отбелязани с шествие в Пазарджик, в което ще се включат над 400 участници от цяла Южна България. Асеновград ще отбележи Деня на Тракия с празничен концерт на централния площад.
В българския културно-исторически календар 26 март е Ден на Тракия. На този ден (13 март по стар стил) през 1913 година след петмесечна обсада е превзета Одринската крепост, считана за една от най-добре укрепените и непревземаеми крепости в Югоизточна Европа. Крепостта е превзета от Втора българска армия след решаваща атака, започнала на 24 март. За две денонощия българската армия успява да разкъса огражденията, да пробие фронтовата линия при Айвазбаба, Айджиоглу и други фортове и да превземе непревземаемата военна крепост. Пленени са 14 турски генерали, 2000 офицери, 50 000 войници, 413 оръдия, 46 картечници. Българите губят в атаката по-малко от 2000 бойци. Комендантът на Одринската крепост Шурки паша предава сабята си на командващия Втора българска армия генерал-лейтенант Никола Иванов с думите: “Храбростта на българската армия е безподобна. На такава храброст никоя крепост не може да устои”.
Денят на победата край Одрин се чества от 20-те години на XX век от тракийските дружества, армията, църквата и признателните потомци. През 2006 година Министерският съвет обявява официално 26 март за Ден на Тракия. Тогава се почита подвигът на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета, както и паметта и почитта към хилядите българи - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България, но запазили своята родова памет.
В 60 секции от всички 11 626, в които е трябвало да има видеонаблюдение, не е имало видеозапис - това сочат данните от Информационно обслужване, които са предоставени на Централната избирателна комисия. ЦИК реши да поиска от съответните районни избирателни комисии да събират информация от секционните комисии и да съставят актове за установяване на..
Пиян мъж нападна лекар във филиала на Спешна помощ в Първомай, а в Пазарджик мъж преби съпругата си. В късните часове на нощта в Първомай мъжът завел детето си в здравния център, където обаче по неустановени причини изпаднал в агресивно състояние и започнал да буйства. 33-годишният баща се нахвърлил върху дежурния лекар с обиди, а след..
Жителка на пловдивското село Брестник алармира за отравяне на бездомни кучета в селото. Според нея това е честа практика в населеното място, но последният случай е отпреди няколко дни, когато е застреляно бездомно куче, познато на всички в населеното място. Според Диана Маламова случаите на отровени животни не са малко, но последният е..
Жителите на Катуница се подготвят за протести заради продължаващото обгазяване на селото от тлеещото депо за утайки – стана ясно на днешното заседание на Общинския съвет в Садово. Съветниците са настояли за спешно решение на проблема с въздуха и мерки за предотвратяването на бъдещи подобни ситуации. Според председателя на Общинския съвет в..
Да бъдат прекратени предсрочно договорите на шефовете на МБАЛ „Свети Мина“ и на ДКЦ „Изток“ предлага заместник-кметът Иван Стоянов. Двете предложения влизат на предстоящата на 7 ноември сесия на Общинския съвет. Причината са лошите финансови резултати. В мотивите е посочено, че болница „Свети Мина“ е на загуба в размер на 52 999 лева към 30..