Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стрес от лятното часово време

| обновено на 28.03.16 в 12:22

Смяната на лятното  часовото време  нарушава биологичния часовник на човека и  води до стрес, коментира за Радио Пловдив поредната  промяна от неделя, с един час напред, психиатърът д-р Веселин Герев. 

За възвръщане към нормалния цикъл на живот и работа  са необходими  до две седмици, каза още д-р Герев.  В България това се прави от 37 години. В света с лятно часово време са САЩ, Канада и ЕС. Има много държави, които са се отказали от промените, защото икономическата полза е почти никаква.

Той разказа за научни изследвания, които доказват, че  освен стрес и за болните и за здравите хора, инфарктите и инсултите се повишават в първия ден от смяната на часовника с един час.  

В Европейския парламент темата за отмяната на промените  се дебатира от миналата година. Засега Европа не отменя лятното часово време. 

Идеята  на д-р Стив Ханке/ известнен у нас като "бащата на валутния борд" и негов колега/, за въвеждането на едно, универсално за целия свят време, докторът коментира като възможно най-неудачния и вреден вариант. 

Д-р Герев коментира, че  смяната на на времето оказва влияние и върху приема на лекарства, който също се измества с един час. Той препоръчва при такива случаи, десетина дни преди промяната на часовниците, лекарствата да се приемат подготвително, като всеки ден с по пет-десет минути  се приближава  към разликата от един час. При силна проблематичност, приемът на мекидаменти е необходим, а иначе, заяви д-р Герев, трябва да изтърпим, да преживеем стреса от промяната на времето. ккато прави самият той. 

Интервюто с д-р Веселин Герев е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриха над 500 старинни монети при разкопки в Пловдив

Повече от 500 монети от различни епохи и  златна заготовка за изработка на ювелирни изделия, откриха археолози от Регионален археологически музей в Пловдив. Находките бяха открити при спасителни разкопки в подножието на Стария град.  Проучваният обект е в историческа зона "Филипопол - Тримонциум - Пловдив", която представлява групов паметник..

обновено на 17.08.24 в 12:19

В село Кръстатица вече има параклис "Успение Богородично"

В родопското село Кръстатица на 17 август, събота,  ще бъде осветен новопостроеният параклис "Успение Богородично". Той е издигнат по инициатива на местни жители и със средства от дарители. Досега в Кръстатица, която се намира на 40 км. от град Смолян и курорта "Пампорово", а и на 5 км. от балнеоложкия център село Баните, не е имало църква или..

обновено на 17.08.24 в 08:31

Заблудите с предизборни дъвки вече не действат

"Проучването на Галъп колкото и да е професионално, е твърде прибързано. Трусовете в момента в две, три или четири партии са такива, че не може реално да бъде отчетена каква ще бъде картината след изборите. Не е ясно, точно поради тези сътресения, как ще се явят партиите". Това заяви журналистът Иван Тропанкев. По думите му, не само  ДПС има..

публикувано на 16.08.24 в 10:56

Чуждите туристи - повече, но не колкото са нашите навън

„Необходимостта от ребрандиране на туристическите продукти на България в контекста на климатичните промени е налице и тя ще става все по-остра с всеки изминал сезон. Причините за това, от една страна, е традиционното презастрояване, което води до негативни резултати, въпреки че базата се разширява, а от друга – необходимо е да се намерят онези..

публикувано на 16.08.24 в 09:28

Следващият парламент ще е още по-фрагментиран

Активността на прокуратурата и последвалите проверки на знакови бизнеси у нас коментира в програма "Точно днес" политологът д-р Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. А също как ДПС ще се яви на вота през октомври, до какво ще доведе проверката на хората на Доган от прокурори и комисия "Антикорупция". Предвид поканата към бившия..

публикувано на 15.08.24 в 11:23