Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стрес от лятното часово време

| обновено на 28.03.16 в 12:22

Смяната на лятното  часовото време  нарушава биологичния часовник на човека и  води до стрес, коментира за Радио Пловдив поредната  промяна от неделя, с един час напред, психиатърът д-р Веселин Герев. 

За възвръщане към нормалния цикъл на живот и работа  са необходими  до две седмици, каза още д-р Герев.  В България това се прави от 37 години. В света с лятно часово време са САЩ, Канада и ЕС. Има много държави, които са се отказали от промените, защото икономическата полза е почти никаква.

Той разказа за научни изследвания, които доказват, че  освен стрес и за болните и за здравите хора, инфарктите и инсултите се повишават в първия ден от смяната на часовника с един час.  

В Европейския парламент темата за отмяната на промените  се дебатира от миналата година. Засега Европа не отменя лятното часово време. 

Идеята  на д-р Стив Ханке/ известнен у нас като "бащата на валутния борд" и негов колега/, за въвеждането на едно, универсално за целия свят време, докторът коментира като възможно най-неудачния и вреден вариант. 

Д-р Герев коментира, че  смяната на на времето оказва влияние и върху приема на лекарства, който също се измества с един час. Той препоръчва при такива случаи, десетина дни преди промяната на часовниците, лекарствата да се приемат подготвително, като всеки ден с по пет-десет минути  се приближава  към разликата от един час. При силна проблематичност, приемът на мекидаменти е необходим, а иначе, заяви д-р Герев, трябва да изтърпим, да преживеем стреса от промяната на времето. ккато прави самият той. 

Интервюто с д-р Веселин Герев е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49