Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не правим празник, а припомняне на историята

„Пиянството на един народ“ – в движение с посока „днес“ и  „утре“.  Защо обрулени от ветровете на промяната и конюнктурата на времето, продължаваме да търсим основания за своята устойчивост в живите картини в националната ни памет?  Със секретаря на пловдивския комитет „Родолюбие“ Петко Георгиев  - разговор за предстоящата възстановка в парк „Лаута“  по случай 140-та годишнина  от избухването на Априлското въстание. 

През последните години останахме длъжни към пловдивчани по отношение на историческите реконструкции, свързани с Априлското въстание. Въпреки че комитет „Родолюбие“ е пловдивско дружество, ние имаме твърде много ангажименти извън града, защото местата на памет, свързани с Априлското въстание, са по-скоро в Пловдивско, отколкото - в Пловдив – Брацигово, Батак. Сякаш през последните години забравихме Пловдив, а той е изключително важен център – културен и обединителен, защото Априлското въстание не би могло да се случи без този град,  без пловдивското чорбаджийство, без цялата Средногорска имиграция, която беше дошла в този  османски град и го превърна в българско място, решихме сега да направим тази „жива картина“, която не е типичната възстановка. Това заяви Петко Георгиев – секретар на комитет „Родолюбие“

Връщаме се назад във времето, когато живите картини са били по-популярни от историческите реконстрункции.  По думите му Априлското въстание,  Руско-турската война са онези устойчиви ориентири, които са най-важни за новоосвободената ни държава и ние през цялото време на  съвременното ни съществуване  сме търсели  онези устойчиви ориентири, които да ни направят тъждествени. Разбира се, устойчивите ориентири по време на робството са били по-различни – много по-органично вътрешно наши. Сега нещата, които се реконструират с паметта около Априлското въстание, войните за национално обединение, са конструирани от националната идеология и преповтаряни от хората, защото те имат нуждата така да се случват. Това обаче беше загърбено и забравено, а народът има нужда от това. Ние не правим възстановка заради собственото си его, а заради хората, защото до един без изключение сме наследници на възрожденски родове, имаме дядовци-опълченци или участници в Априлското въстание. Защо стигнахме  дотук? Защото живеем в безнравствено време, в разрушена социална структура, която по цялата ос – обща история, език започва да се разпада. И сега възстановявайки фактите внимателно, го правим с любов, без да си позволяваме лукса да измисляме история.  Ние не правим празник, а припомняне – защо се случиха нещата, защо точно по време на Великите пости бе Априлското въстание – това е изпитание през Голготата да се отиде до Възкресението, подчерта Петко Гееоргиев.

Повече чуйте от звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18