Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръгла маса за православието в ПУ

Днес и утре в Пловдивския университет се провежда  кръгла маса  с  тема „Православието – традиции и съвременост”. Тя  е  организирана от  катедра Теология на Пловдивския университет.  В нея  участват студенти и  докторанти  от университетите в Пловдив, София и Велико Търново,  както и гости от  Гърция и Русия.

Храмът на Соломон, иконографските образи на Света Злата Мъгленска, конфронтацията между Изтока и Запада,възможна ли е святост днес,  са  част  от темите, които се представят в първия ден на  конференцията. Като важен  момент е, че изборът на темите е предоставен на самите студенти. 

Мнозина не знаят, че в България е запазена една от най-старите камбани в Европа.  Разказа го Гинка Атанасова втори курс Теология в ПУ. 

Мисионерството в Индия на  един от Христовите апостоли - Тома, както е наричан Тома неверни, е  в статията на Атанаска Николова  също втори курс Теология.

Утре в кръглата маса  ще се включат гости от Русия, а днес от град Комотини в Гърция дойде  д-р Деспина Калогераки , президент на училището по изкуства в Комотини  и д-р по Нов завет. Тя говори за ръкописите от Мъртво море.

Репортажът на Галя Митева от първия ден на конференцията е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

След издирване: Намериха живи млада жена от Юндола и възрастен мъж от Лозен

Възрастен мъж и млада жена са издирени и върнати на семействата им, съобщиха от полицията в Пазарджик. Сигналът за изчезнала 37-годишна жена от велинградското село Юндола е получен снощи  в Районното управление във Велинград. Съпругът ѝ съобщил, че тя е  напуснала дома им и е в неизвестност.  Жената има здравословен проблем и за нея се грижат..

публикувано на 04.03.25 в 18:02

Камион разкъса мантинелата на АМ "Тракия" между Пазарджик и Пловдив

Тежка катастрофа стана следобед в Пазарджишкия участък на АМ "Тракия" в района на 104 – 105 километър.  Товарен камион, пътуващ към София, загубил управление и прегазил разделителните мантинели, пресякъл в насрещното платно в посока Пловдив и разкъсвайки предпазната ограда край пътя, пропаднал в страничната канавка.  От удара голямо..

обновено на 04.03.25 в 16:30

Затяга се контролът върху обществения ред в община Карлово

След среща на кмета Емил Кабаиванов с ръководството на Районното полицейско управление е договорено да бъдат поставени още камери за денонощно видеонаблюдение на входно-изходните пътища, в паркове и площадни пространства. Целта е да се ограничи шофирането с висока скорост и неправилното паркиране. Нощни патрули ще дежурят по пешеходната зона в..

публикувано на 04.03.25 в 16:23

Модерна нарколаборатория откриха край Пазарджик

Луксозна домашна наркооранжерия разкриха  в близкото село Церово пазарджишките криминалисти.  Акцията е в резултат на данни от информатор и под надзора на Окръжната прокуратура.  След наблюдение на обекта и наличието на достатъчно доказателства, полицаите претърсили къща в селото,  обитавана от 48-годишен софиянец.  Вътре  е открита  оборудвана..

обновено на 04.03.25 в 13:01

Ремонтът на Концертна зала остава "на трупчета"

Ремонтът на Концертна зала в Пловдив се съгласува под пряк надзор на Министерството на културата. Имам разговори и срещи  с министъра на културата Мариан Бачев, каза кметът Костадин Димитров, попитан докъде са стигнали дейностите по пълното реновиране на залата.  В най-скоро време община Пловдив очаква решение на МК как да се процедира..

публикувано на 04.03.25 в 11:56