Гласуването е задължително, извършва се лично и представлява граждански дълг - решиха депутатите, които приеха на второ четене поправките в Изборния кодекс
За предложението гласуваха 109 народни представители, против бяха 74, а се въздържаха 10. Патриотичният фронт и АБВ бяха парламентарните групи, на които всички гласуващи депутати подкрепиха текста. От гласувалите от ГЕРБ един се въздържа, а останалите бяха "за", от БДЦ седем депутати гласуваха "за", трима бяха против, а двама се въздържаха.
Двама от Реформаторите подкрепиха задължителното гласуване, 13 бяха против, а петима се въздържаха. БСП и ДПС гласуваха против, а от "Атака" се въздържаха. Петима от нечленуващите в ПГ депутати гласуваха против, а един се въздържа.Гласуването е задължително, извършва се лично и представлява граждански дълг - решиха депутатите.
Дебатът приключи в пленарната зала, но най- вероятно решението за задължителния вот ще продължи в Конституционния съд.
Това стана ясно в хода на спора, който водиха в предаването "Ден след ден" депутатите Георг Георгиев от ГЕРБ и Филип Попов от БСП.
Георгиев е едни от вносителите на промените, а Попов е член на правната комисия на НС.
Няма репресия, нито наказания, нито насилие над волята на гражданите - отстояваше тезата си Георг Георгиев, според когото задължителното участие в изборите ще активизира гражданското общество. На обратното мнение бе Филип Попов. Според него още по- лошото е, че негласуването ще бъде и наказвано с изваждането от избирателните списъци. От БСП не приемат тезата на ГЕРБ, които защитиха тази мярка като "задействане на активната регистрация" и прочистване на изборните списъци.
В спора двамата депутати размениха аргументи и за влиянието на високата избирателна активност върху малките и големите политически формации, както и за това дали не са различни правата и задълженията на българите у нас и в чужбина.
Задължителното гласуване няма да важи за референдумите - стана ясно от разговора.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Връщането на адвокатската колегия в обществения и културен живот на Пловдив – такава е амбицията на новия председател на съсловната организация адвокат Пламен Бонев. Това той сподели в интервю за Радио Пловдив след като беше избран през уикенда начело на 1260 адвокати, колкото наброява местната колегия. „ В културния и обществен живот..
В момента в Пловдив няма толкова големи задръствания. Аз също се придвижвам с автомобил и сега се придвижвам много по-бързо от края на миналата година. Това заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров по повод информацията, че града е шести в света по задръствания. Той беше категоричен, че в момента в града има успокояване на трафика, заради..
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..