В сезона на черешите - за красиво подредените щандове, пиковите цени на полезния плод, тревогите на производителите, купувачите и несъответствията на джоба ни – събеседник – Иван Стайков – черешопроизводител.
Имат думата още търговците и пловдивчани - репортаж на Димитър Владимиров
Иван Стойков. Отминалите пролетни студове, дъждовете, които и в момента валят, влошават качеството на реколтата от череши и намаляват продукцията като количество и е нормално цената й да е малко по-висока. Когато обаче започне масово бране на череши и пазарът на плодове се насити, цената ще падне, заяви черешопроизводителят Иван Стойков. По думите му нормалната в момента цена на кг. череши от градината е 2-3 лева. Когато търговците сложат и надценка тя става малко по-висока на пазара.
Стойков коментира, че от страна на търговците понякога се забелязва и спекула в цените, но нормална практика е пазарът да регулира това и е невъзможно търговецът да реши сам да продава скъпо. Конкуренцията е достатъчно голяма, за да бъдат цените нормални, още повече, че много от производителите сами си продават продукцията на крайния потребител и не допускат скок на цените. Стойков обаче уточни, че тази година черешовата реколта е пострадала сериозно от лошото време и даде за пример понижението на температурите до един много сериозен черешов район, какъвто е Кюстендилският, където температурите през април паднаха до минус 4 градуса. Това компрометира почти на 100% реколтата, а освен това – във всички черешови региони тази година са отбелязани повратни пролетни мразове, които са намалили броя на плодовете по дърветата. Напуканите череши се изхвърлят, защото са негодни за пазари о това е основната причина за по-високата до момента цена, подчерта Стойков.
Стойков даде пример, че за набран един килограм череши производителите плащат между 30 и 40 ст, а продукцията бе изкупувана миналата година за 70 ст. Ако започнете обаче да жънете слънчоглед с машина, килограмът ще бъде изкупен за 80 ст. Пазарът ще се саморегулира, но виждате до какви крайности може да се стигне. През миналата година цените на черешите бяха дори много ниски. Тази година се очакват значителни загуби на реколтата, защото в сравнение със същия период на миналата година тя е два пъти по-слаба. Със сигурност това ще задържи и по-високата цена на черешите – около 2-3 лв за килограм. Стойков обаче изрази увереност, че до седмица или 10 дни цената на черешите ще падне до 2 – 2.50 лв за кг, защото те ще бъдат предлагани масово в търговската мрежа и на пазарите. Повече чуйте от звуковия файл.
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..
Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..
Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..