От днес в Пазарджик е забранено носенето на покривала и други аксесоари, които не позволяват човек да бъде разпознат. Забраната важи за града и 30-те села в общината. При първо нарушение глобата е 300 лева, а при всяко следващо - 1000 лева. Промяната в Наредбата за обществения ред до момента не е обжалвана в Административния съд.
Открити лица, вместо забулени жени, дори около прословутата джамия „Абу Бекир“. Такава е картината в квартал „Изток“ в Пазарджик в първия ден на забраната за носене на бурки. Обитателите са в светски облекла, лишени от религиозни аксесоари.
Носенето на бурки в Пазарджик видимо намаля още с приемането на забраната от местния парламент на 27 април. Съветниците изцяло забраниха облеклото, покриващо лицето и тялото, в общинските и държавните институции и на всички обществени места - улици, паркове, магазини, транспорт. Изключения са здравословни причини, безопасност на турда, домовете на гражданите и местата за молитва.
По повод забраната кметът на Пазарджик Тодор Попов обяви: Категорично искаме всички на висок глас да кажем, че Пазарджик не е градът на бурките, а градът на отговорните хора, които считат, че градът им трябва да бъде свързван с други неща.
Казусът раздели противоположно общественото мнение. „Против“ се обяви част от циганската махала: Ще си плащат глобите, но те са предадени към бога.
Заявление, подкрепено с недоказуем аргумент: Никой, по насила никой не забрадва. Самото от душата.
И контрааргументът, базиращ се на опознат манталитет: Цигани за пари са готови на всичко. Законите за тях не важат.
Полицията и общинската администрация следят за спазването на правилата.Пазарджик е първият в страната град с пълна забрана за носене на бурки. Примерът му с предложения до местните парламенти последваха Стара Загора, Пловдив, Благоевград, Бургас, дори София.
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..