Изложба на Надежда Кутева - живопис, рисунки и акварел, ще се открие в галерия „Резонанс“. В нея е включен и цикъла „Пловдив“. "Пловдив е град на художници, чувствам, че съм един от тях“, казва авторката. Тя риcyвa нaтюpмopти, пeйзaжи, фигypaлни кoмпoзиции, изcлeдвa бългapcкoтo фoлклopнo нacлeдcтвo и cъздaвa пopeдицa цикли, пpecъздaвaщи бългapcкитe oбичaи и oбpeди. Извежда изкуството си от фолклора, митологията и иконописта.
Надежда Кутева е родена в София. Завършва Стенопис /декоративно-монументална живопис/ през 1972 г. в Националната художествена академия. Специализира в Corcoran School of Art, Вашингтон, САЩ.
Надежда Кутева е наследничка на Филип Кутев – не само по кръв, но и по дух. За нея българското и фолклора са най-вечното нещо на тази земя. Успява да събере в живописта си и последната шевица, да погледне в душата на легендите и преданията, да пренесе полъха от слънцето и тревата по нашите ширини. Има над 200 участия и над 30 самостоятелни изложби в страната и чужбина (Япония, Македония, Холандия, Германия). Носител е на десетки награди, сред които са Награда за живопис – „Родопа” гр. Смолян (1983), Награда за живопис – „Златю Бояджиев” (1985), „Владимир Димитров - Майстора” (1989)
През 1986 г. участва в юбилейна изложба „40 години ЮНЕСКО” – Париж, Франция, а през 2004 г. печели Награда за живопис в І-во балканско квадринале „Митовете и легендите на моя народ”, гр. Стара Загора.
Има участия в международни симпозиуми и пленери. Нейни творби са притежание на НХГ и СГХГ - София, градските художествени галерии в Бургас, Габрово, Кюстендил, Пловдив, Стара Загора, Сливен; Музей за съвременно изкуство Шчечин-Полша; Народна галерия Братислава, Словакия; частни колекции в България, Англия, Германия, Корея, САЩ, Франция, Холандия, Гърция и др. Освен художник, Надежда Кутева е автор на статии и рецензии за изкуство, съавтор и водещ на два филма на БНТ за българския национален костюм, преподавател по живопис в НАТФИЗ " Кръстю Сарафов ".
Изложба „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица възпоменателни..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..