Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит празник на буквите и на словото!

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден отбелязваме националния празник на просветата, културата и създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий.

Глаголицата е първата славянска азбука. Името й идва от думата глаголъ "дума". Според филолози и изследователи на славянската писменост има основания да се предполага, че старото название на глаголицата е било кирилица, по името на нейния създател Константин-Кирил Философ. 

С глаголица са били написани първите славянски преводи на богослужебни книги, с които Кирил и Методий и техните ученици са разпространявали християнството в Моравското княжество и Панония през IX век. Глаголицата е оригинална азбука - това личи по облика на буквите, техният състав и начинът на тяхната подредба показват, че създателите на тази азбука са познавали различни буквени системи.

Снимка

Братята Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език (придобил популярност в неговата руска редакция като църковно-славянски език, черковно-славянски език) и разпространяване на християнството сред славяните.

Обявени са от папата за покровители на Европа. Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици.

За официален празник на България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г.

Свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на паметта на двамата книжовници на 22 май 1803 г. в Шумен.

За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на родолюбеца Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий. Денят 11 май не е подбран случайно от Геров - това е общият църковен празник на двамата светии. 

11 май се чества от православната църква като празник на Св. Св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени".

Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11 май 1900 г. музиката към химна. 

24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва и в Русия, Чехия, Македония и други славянски страниВ Русия се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов. В Мурманск е най-северната точка, където има паметник на Св. Св. Кирил и Методий.

Ежегодно на 24 май българска държавно-църковна делегация се покланя пред гроба на Св. Кирил в църквата “Св. Климент” (San Clemente) в Рим, където български духовници извършват литургия, и е приемана от папата. 

Тази година за Рима заминава делегация от български дейци на културата, водена от министъра на културата Вежди Рашидов.

Честит празник на всички, които познават силата на словото и вярват в постиженията на духа!

Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Протестите на "Възраждане" срещу еврозоната ще продължат

„Възраждане“ ще продължат с протестите с искане за запазване на българския лев, заявиха на пресконференция народните представители Ангел Георгиев, Димитър Гюрев и Емил Янков.  Те определиха случилото се по време на протеста в неделя в София като репресия на Прокуратурата, МВР и на ГЕРБ върху гражданите, „упражняващи демократичното си право на..

публикувано на 24.02.25 в 13:03

Вандал застреля чуждо куче в пазарджишко село

Арестуваха 72-годишен мъж от пазарджишкото село Карабунар, застрелял куче с ловна пушка.   Сигнал за случилото се постъпил от жителите на селото.  По избрани данни мъжът, носещ ловна пушка със себе си, застрелял куче в частен имот. Сформиран е разследващ екип, който установява самоличността на стрелеца.  Пушката му е..

публикувано на 24.02.25 в 12:36

Хранително натравяне или нов вирус в забавачката "8 Март"

Днес се очакват първи  резултати от пробите от храната, взети в детската градина „8 Март“ в пловдивския район „Южен“.   Близо 20 деца от общо 130  там са потърсили лекарска помощ в петък вечерта със симптоми на неразположение.  В петък на обяд те са консумирали супа от месо с ориз, огретен от картофи, круша и пълнозърнест хляб.  Децата са на..

обновено на 24.02.25 в 12:06

Украинската общност в Пловдив отбелязва 3 години от войната на Русия в Украйна

Украинската общност в Пловдив ще отбележи днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“.  "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното..

обновено на 24.02.25 в 12:06

Георги Търлев e новият кмет на село Драгор

Георги Търлев е избран за кмет на пазарджишкото село Драгор.  На балотажа той получи подкрепата от над 410 души, което му осигури победата.  Местните жители му гласуваха доверие за управлението на селото през следващия мандат. Търлев беше излъчен от ПП-ДБ. Негов конкурент на балотажа бе Асен Чавдаров от "Земеделски народен съюз".

публикувано на 23.02.25 в 21:04