Розоберът тази година започна с две седмици по-рано и с по-висока изкупна цена за килограм розов цвят.
В Розовата долина тазгодишната реколта е по-добра от миналата година и като качество и като добиви, коментира за Радио Пловдив председателят на земеделската кооперация в Сопот Милена Радева. По думите й обаче, тук цената не е стигнала рекордните 6 лева за кг цвят.
Ние започнахме от 3,80 и най-високата цена бе около 5 лева, което за момента е добре. Цената се определя от розопреработвателите. Миналата година имаше глад за розов цвят и затова сега малки розоварни предлагат по-високи цени в отделни райони, допълни Радева. Тя е категорична, че и в момента търсенето е по-голямо от предлагането, което всъщност влияе и върху изкупната цена.
Проблемът е, че в България няма сигурност за розопроизводството. Няма и достатъчно работна ръка, въпреки доброто заплащане. Един берач може да набере до 60-70 кг на ден, като му се заплаща по 1 лев за всеки килограм. В района има много нови насаждения, но няма работници. Младите хора не се интересуват от тази работа, при мен работят преди всичко пенсионери допълни председателят на кооперацията в Сопот.
Новите еднодневни договори обаче, не са изгодни за нея, защото самата специфика на розобера изисква ранно излизане на полето и ранно прибиране, което няма как да се оформи в документацията.
Милена Радева обясни, че има постоянни партньори и фирми от години и е сигурна, че ще реализира цялата си продукция. Тя очаква по-добра и по-успешна година от 2015 г.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Ружка Генова е наш гост в първата седмица на март 2025 година. В края на 2022 година международната майсторка по шахмат бе обявена за училищен ръководител №1 от Министерството на младежта и спорта. Ружка Генова е директор на Спортно училище „Васил Левски“- Пловдив от 1 юли 2019 година, преди това от 2001 до 2013 година е била заместник-директор..
Европа обяви план за най – мащабното превъоръжаване от Втората световна война насам. Милиарди заеми за оръжие. А идеята на първата европейска общност – Европейската общност за въглища и стомана, бе недопускане на нова война и гарантиране на Световен мир. След 75 години Обединена Европа се готви за война. Същевременно, вече няколко..
Отбрана за сметка на кохезионните фондове? Какво ще се случи с парите по Плана за възстановяване и устойчивост? Ще разреши ли Европа неусвоени от България средства да се използват за отбрана? И как всичко това ще се отрази на страната ни - темата коментира в програма "Ден след ден" икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия "България..
Създаването на държавни магазини за български храни в пощите с надценки до 10%. Мисия възможна ли е идеята на Делян Пеевски, която ще се вкара между двете четения на бюджета? Търсим коментара на социолога Кънчо Стойчев , който е член на Съюз „Произведено в България”. Кънчо Стойчев смята, че подобна посока на мислене е правилна. "Още преди 20 години..
Решенията за новата политика на ЕС в областта на сигурността се взимат от същите хора, които преди 5 години със същата тържественост приеха Зелената сделка, а посля я отмениха, така че съм много хладно настроен и скептичен за това, което сега се предприема, коментира последната среща за Украйна в Брюксел политологът Тончо Краевски. Виждаме голяма..