Теодор Пеев е автор на краеведеческите изследвани и на няколко книги за Асеновград и региона.
Потомък е на бележития родоповед Стою Шишков. Другият му корен е от революционното Панагюрище,като дедите му са участвали в Априлското въстание. С него разговаряме за празника на Асеновград, който е на 29 май.
Асеновград заслужава празника си. Хората го обичат. Градът е вратата към Родопите, близо е до Бачковския манастир и влиянието му се чувства в града, казва Теодор Пеев.
Асеновград е пазител на православие и вековна духовност, първото поселение близо до града е на около 6-7 хилядолетия пр.Христа. Градът е стъплил здраво върху историята си, но тя не се познава от всички, особено от младите и не се популаяизира достатъчно.
Като пример той дава разкопките край асеновградското село Долнослав - енеолитно светилище, което е единствено от този вид в Европа с на един декар - 18 жертвени олтара, а за него вече не се говори, в Археологическия музей в Пловдив стоят затворени сандъци , а в Асеновград от него няма нищо.
А човек трябва да познава историята на града си, за да може да го обикне, особено младите.
И на всички ни липсва достатъчно обич и уважение към града ни, заявява ощеТеодор Пеев, думи, които той казва като призив.
Тържествата ще започнат от 10 часа на Асенова крепост с церемония по удостояване с почетни звания на двамата заслужили асеновградчани отец Тодор Димитров и проф.д-р Димитър Димитраков. След това празничното шествие ще потегли към града, където пред паметника на цар Иван Асен II ще бъдат поднесени венци и цветя. В Градския парк ще се открие Панаир на традиционните занаяти, костюми и специалитети, а на откритата сцена концерт ще изнесат духовият оркестър при ВВС-Пловдив и фолклорен ансамбъл "Пирин". Денят на Асеновград ще завърши на площада с концерти на Николина Чакърдъкова и Любо Киров, лазерно шоу и празнични илюминации.
Цялото интервю с Теодор Пеев е в звуковия файл.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..