Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сероводородът в Черно море може да ни даде ток за 200 години напред

Технология за добив на ток от сероводород от Черно море разработва научен екип на Института по инженерна химия при БАН, ръководен от професор Венко Бешков.

Пред Радио Пловдив той обясни, че технологията включва горивото да попадне в горивна клетка като при химическата реакция се отделя  енергия, която се превръща в електрическа. Нещо като акумулатор, но в нашия случай се работи непрекъснато и няма опасност от изчерпване, обясни проф. Бешков.

Цената на една водородна инсталация може да стигне до 500 хиляди долара като тя зависи от капацитета й. При нашите опити постигнахме КПД между 60 и 90 процента на инсталацията, но проблемът са малките мащаби, които на този етап захранват часовник. 

Това, което трябва да постигнем са по- големи мощности и сила на тока. Ако захраним двигател, ще можем да захраним и електроразпределителната мрежа, каза професорът. Не използваме опасни химикали, които биха замърсили морската вода. Няма опасност за екологичното равновесие на водата, гарантира още той.

Чудовищни са количествата сероводород в Черно море – над 4,6 милиарда тона като всяка година се натрупват нови количества, обясни ученият. По думите му, тези запаси могат да задоволят енергийните потребности на България за 200 години напред.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22