За първи път в историята 10-годишните германски облигации са с доходност под нулата. Това означава, че инвеститорите плащат на германската държава за заемите, които са й отпуснали. Според експерти до тенденцията се стига заради отрицателните лихви и е вероятността Великобритания да напусне ЕС.
Абсурдно е, например, за един пенсионен фонд, да вложи един ресурс за 10 години и да не очаква никаква лихва. Има фундаментален проблем в монетарната картина на света в момента. ЕЦБ и Федералният резерв докарват света до тези абсурди, коментира Богданов.
По думите му, няма алтернатива къде да се държат активите, които търсят нисък риск и това е същественият проблем. И като се добави или Гърция, или Великобритания паниката се увеличава. Ако държите балансите си в ЕЦБ, и тя не само че ни ви плаща, ами ви взима пари, за да ги държите в нея, това не е избор, смята експертът и добави, че в тази ситуация финансовите институции или трябва да поемат рискови ходове, но тогава ги наказват, или не поемат рискове и не получават печалба.
В момента имаме ликвидност, която стои и чака и докато чака пада доходността на тези алтернативи. Защото алтернативата да дадеш на германската държава е да дадеш на ЕЦБ и то дори повече, обобщи ситуацията Лъчезар Богданов.
Според него, при нас работи същият феномен. Има възможности финансовият сектор да кредитира, но иска нискорискови кредити и кредитополучатели, които не са затруднени, и понеже те са малко икономическа експанзия липсва.
Трябва да има предприемаческа активност, креативност и да се търси финансиране. В момента малкото бизнеси, които получават кредити, ги получават на най – изгодната цена. Въпросът е че има малко бизнеси, които отговарят на високите изисквания. Това е феномен за цяла Европа, не само за България, обясни анализаторът.
България има огромен брой бизнеси, които растат, без да се теглили кредити. Иска се десетократно или стократно разрастване на бизнеса, за да се потърси финансиране, уточни той.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..