Произведено е достатъчно количество розово масло с добро качество. Традиционното количество розово масло, което се произвежда в България е 1 500 -1 800 килограма. Предполагаме, че и тази година ще е толкова, но данните все още се обработват, съобщи Николина Узунова, изпълнителен директор на Националната асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика".
Според нея обаче, по-високата изкупна цена на розовия цвят не е най-доброто за бранша, защото води до по-високи крайни цени.
Това не е добра новина, защото може да затрудни реализирането на крайния продукт. Една по-балансирана изкупна цена на розовия цвят трябва да бъде тенденция в следващите розови кампании, ако искаме да имаме силна индустрия.
Розопроизводителите и розопреработвателите сме от двете страни на барикадата и трябва да си сътрудничим. Процесът и взаимоотношенията ни са много динамични. Ние имаме нужда един от друг. Тази година изкупната цена на розовия цвят беше учудващо висока, което не смятаме че е добра тенденция, коментира Узунова.
Тя припомни, че основните потребители на българското розово масло са Франция и Германия. В Азия – Япония, но все повече продукция се реализира в Китай, Австралия и САЩ. По думите й няма причина да смятаме , че ще изгубим тези пазари или, че ще бъдат ограничени.
Основен конкурент ни е Турция по производство на качествено розово масло. Но със съседите ни имаме една обща съдба. Сигурни сме, че и тази година ще бъдем водещи производители и като качество и като количество на тази суровина.
Като основен проблем за бранша Узунова посочи нерешения въпрос с еднодневните трудови договори по време на кампания. Тя припомни, че има внесени законодателни промени, но към момента няма яснота, кога ще бъдат одобрени от НС. „Социалното министерство е с нов екип и всичко започва отначало – ние да обясняваме какво искаме, а те да ни изсулшват. Дано да не се загуби още една година. За промяната настояваме не само розопроизовдителите, но и от други земеделски браншове“, заяви Узунова
Националната асоциация етерични масла проведе в Пловдив своята годишна среща. На кръгла маса бранша коментира тенденциите, предизвикателствата и възможностите пред етеричномасленото и козметично производство у нас, новата реколта, износа и проблемите.Полицаи разкриха оранжерия за марихуана, разположена между Пазарджик и село Ивайло. Открити са 362 растения от рода на конопа с височина между 45 и 100 сантиметра. Оранжерията е била оборудвана с модерни системи за пречистване на въздуха, контрол на влажността и осветлението и вентилация. При акцията са арестувани са 30-годишен мъж от Пазарджик..
6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици, обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата, обоснова се кметът. Припомням, че с разпореждане на Областния щаб от сряда учениците от областта минават на онлайн..
14 са дните с превишение на нормата за финни прахови частици от началото на годината до този момент в станция „Каменица“ в Пловдив, а на тази в „Тракия“ са 15. Това обяви заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Европейската норма е под 35 дни годишно с превишение на нормите. „Това е нормата, която трябва да гоним. Миналата..
Двама души са загинали, а петима са пострадали при 15 пожара, възникнали на територията на Пловдивска област от началото на годината досега. Ранените при огнените инциденти са на възраст между 55 и 72 години, а жертвите са двама самотноживеещи мъже – единият в село Кадиево, другия – в къщата на Кудоглу в центъра на Пловдив. Основната причина..
Поставят паметна плоча на четирима видни за Пловдив евреи на сградата на организация „Шалом“. Всички те са от рода Паси-Калев. Това ще се случи, ако общинските съветници дадат разрешение. Предложението е минало на комисии и вероятно ще бъде вкарано за разглеждане на сесията този четвъртък. Единият от тях Исак Насим Паси е бил убит в..