Брекзит отключи не само политическа несигурност във Великобритания, но и постави сериозно въпроса за бъдещето на Европейския съюз, коментира народният представител от "БСП-Лява България" - Георги Търновалийски.
Истерията Брекзит е голяма. Може да се окаже едно блато, в което да се изгуби, както Европейския съюз, така и да погълне Обединеното кралство и от обединено да остане само кралство, заяви Търновалийски.
Според него ЕС не е подготвен и все още няма начертани мерки след решението на британските граждани. „Явно Брюксел не очакваше , а високомерието на брюкселския бюрократ му изигра едно огромна шега. Проблемът на ЕС е, че вместо да се осъществява единство, постоянно се разделяме на страни основателки и страни присъединили се, на страни донори и на страни бенефициенти, на бедни и на богати страни, на страните от Шенген и такива извън Шенген, допълни народният представител.
По думите му е възможно да се получи ефектът на доминото и други страни да поискат да излязат от ЕС. Според него опасността да изгубим Стара Европа е много голяма.
Той изрази очакване, че европейските политици ще се стреснат от това, което се случи с Великобритания.
Анализирайки икономическата страна на въпроса, Търновалийски обясни: Излизайки от ЕС Великобритания ще поиска да остане в европейското икономическо пространство. В момента Норвегия, за да е част от европейското икономическо пространство плаща по 107 евро на жител. Ако Великобритания плаща такива средства, те ще бъдат повече отколкото е вноската в ЕС към момента.
Като икономист народният представител е убеден, че като страна от ЕС ще понесем загуби от процеса на отделяне на Великобритания и трябва да бъдат предприети бързи мерки.
Търновалийски предупреди, че 250-те хиляди българи, които работят на Острова всяка сутрин се събуждат с по-малко спестявания заради обезценяването на лирата.
Той припомни, че БСП поиска от правителството бърз анализ на ситуацията и на отражението й върху българската икономика, износа и разпределянето на евросредства.
Още от коментара на депутата може да чуете в прикачения звуков файл
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..