Брекзит отключи не само политическа несигурност във Великобритания, но и постави сериозно въпроса за бъдещето на Европейския съюз, коментира народният представител от "БСП-Лява България" - Георги Търновалийски.
Истерията Брекзит е голяма. Може да се окаже едно блато, в което да се изгуби, както Европейския съюз, така и да погълне Обединеното кралство и от обединено да остане само кралство, заяви Търновалийски.
Според него ЕС не е подготвен и все още няма начертани мерки след решението на британските граждани. „Явно Брюксел не очакваше , а високомерието на брюкселския бюрократ му изигра едно огромна шега. Проблемът на ЕС е, че вместо да се осъществява единство, постоянно се разделяме на страни основателки и страни присъединили се, на страни донори и на страни бенефициенти, на бедни и на богати страни, на страните от Шенген и такива извън Шенген, допълни народният представител.
По думите му е възможно да се получи ефектът на доминото и други страни да поискат да излязат от ЕС. Според него опасността да изгубим Стара Европа е много голяма.
Той изрази очакване, че европейските политици ще се стреснат от това, което се случи с Великобритания.
Анализирайки икономическата страна на въпроса, Търновалийски обясни: Излизайки от ЕС Великобритания ще поиска да остане в европейското икономическо пространство. В момента Норвегия, за да е част от европейското икономическо пространство плаща по 107 евро на жител. Ако Великобритания плаща такива средства, те ще бъдат повече отколкото е вноската в ЕС към момента.
Като икономист народният представител е убеден, че като страна от ЕС ще понесем загуби от процеса на отделяне на Великобритания и трябва да бъдат предприети бързи мерки.
Търновалийски предупреди, че 250-те хиляди българи, които работят на Острова всяка сутрин се събуждат с по-малко спестявания заради обезценяването на лирата.
Той припомни, че БСП поиска от правителството бърз анализ на ситуацията и на отражението й върху българската икономика, износа и разпределянето на евросредства.
Още от коментара на депутата може да чуете в прикачения звуков файл
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..