Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Поправителен" референдум е напълно възможен

Хипотезата, че различен ход е възможен е на Катя Христова- европеист, проподавател в НБУ.

Тя се позова на факта, че референдумът, който реши страната ада излезе от Европейския съюз е свикан от правителството. В ход обаче и искане за повторен референдум за евентуална "поправка". Гражданската подписка вече надхвърли подкрепа от 3 милиона души и също има право да бъде разгледана от британския парламент. Нещо повече- парламентът е длъжен да се съобрази с нея.

Политическата класа не оцени граждаското мнение по достойноство.можа и да го опредстави пред гражданите си, за да им даде право на по- информиран избор

Според доц. Христова дебатът след Брекзит показва ясно, че ЕС има нужда от по- ясно лидерство, по- ясна визия. 

От друга страна трябва да се признае, че Великобритания  има по- специален статут в съюза и винаги го е имала. Политическата класа не оцени това достойнство и не можа и да го представи пред гражданите си, за да им даде право на действително информиран избор.

В този смисъл, коментира Христова резултатът е показателен не само по отношение на оценката за ЕС, но и за проблемите на вътрешната политика на острова. Той говори за счупената връзка в самото британско общество.

На въпрос идва ли домино ефект  и в други страни - Катя Христова отговори, че  и  Франция, Холандия имат силни популистки партии, но в тези страни сондажите показват, че гражданите не биха подкрепили такива референдуми. Това, което хората там искат те да се променят съществуващите практики.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55