Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наруши се доверието в "сериозната" Великобритания

  Събитието е достатъчно сериозно и безпрецедентно, за да стресира финансовите пазари. Това каза по Радио Пловдив икономистът проф. Милен Балтов за ефекта от референдума във Великобритания върху деловия свят.

 По думите му обаче, от икономическа гледна точка нищо страшно не се е случило. Великобритания остава член на общия пазар като Норвегия, Лихтенщайн или Швейцария.  От гледна точка на свободното движение на хора също смятам, че няма да има особени промени, прогнозира проф. Балтов.

 Основният негативен ефект от резултата на референдума обаче според него е в това, че нарушава доверието във Великобритания като еталон за постоянство и като консервативна и неподдаваща се на мимолетни емоции страна. На обратния полюс той поставя страни като Франция и Италия.

Професор Балтов смята също, че премиерът Камерън е направил сериозна грешка като е предложил тази тема за референдум в страната си. Ако веднага след войната в Югославия в България бе поставен за допитване въпросът да влезе ли страната в НАТО или не, преобладаващият отговор щеше да е отрицателен, даде пример проф. Балтов.

Разговора на Елена Крушкова с проф. Милен Балтов можете да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28