Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятите са код към националната ни идентичност

Място, където поколенията се срещат с традициите, но и с новостите на 21-век. Това е до края на тази седмица дворът на Етнографския музей в Пловдив. Тук се провежда 10-та юбилейна Седмица на занаятите, която ще продължи до 3-ти юли.

Повече от 40 майстори от цялата страна и гости от съседна Сърбия показват уменията си в различни занаяти – иконописци, дърворезбари, ножари, оръжейници, медникари, тъкачи, плъсти, кукли, рисуване върху коприна, яйца и сувенири, стъклопис, кошничарство, свещолеене, плетиво, везба.

Снимка

Измайстореното е направено с мерак, с душа и сърце, затова си има собствено очарование. Туристите и гостите на музея могат да наблюдават демонстрации на различни занаяти, но могат да усетят и магията сами да сътворят нещо под вещите напътствия на майсторите.

Утрешният Петровден ще бъде отбелязан със специална програма – месене на петровска питка, приготвяне на „Бял мъж“ и почерпка на гостите с петровско пиле. Всичко ще е придружено с песни и хора.

В петък – деня на майстора, ще има специална майсторска вечер.

По стар български обичай през цялата седмица ще има музика, танци и кръшни хора.

Снимка



Снимка

Традиционното убеждение на българите е, че занаят не се учи, занаят се краде. Само част от това е така, признават съвременните майстори. 

Някои се смятат за избрани да учат конкретен занаят и казват, че всичко им се дава от майсторите. Други признават, че са самоуки, а учителят им е Интернет. Според тях, в 21-ви век в глобалната мрежа може да се намери всичко, затова ако има желание, има и начин. Всички обаче са категорични в едно – занаятът е любов и измайстореното се прави, за да остане и да се предаде на поколенията.


Освен, че притежават сръчност и умения, майсторите са и много сладкодумни. Те държат да се знае - занаятите са част от традиционната българска култура, която е основа на националната ни идентичност.









А специално българската шевица е таен код. Който може да го разчете, може да разбере традицията на българите.

Снимка

Всеки желаещ би могъл да се срещне с майсторите и да се потопи в духа и магията на занаятите всеки ден до края на седмицата от 9 до 18 часа в двора на Етнографския музей.

Репортажът на Антоанета Петричанска можете да чуете в прикачения звуков файл.

Снимка












Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба за Любен Каравелов гостува в Карлово

Изложбата „Любен Каравелов 1834-1879 – Модерният политик“ на Дирекцията на музеите в гр. Копривщица гостува на Историческия музей в Карлово, в навечерието на 187-та годишнина от рождението на Васил Левски. Експозицията представя жизнения и революционния път на Любен Каравелов –личност, чийто житейски, творчески и идеен път трудно може да..

публикувано на 17.07.24 в 08:54

Пловдив заедно в Деня на ашурето

„ Ашурето ни обединява и ни кара да се чувстваме заедно “ – около това послание се обединиха присъстващите от различни общности и религии в Деня на ашурето пред Джумая джамия в Пловдив. Празникът се отбелязва за 9-а поредна година. На традицията присъстваха областният управител Христина Янчева, заместник-кметът Савина Петкова, турският консул..

публикувано на 16.07.24 в 13:43

Писателят Николай Пеев с приказки от бъдещето

В студиото на Радио Пловдив се срещнахме с младия писател фантаст Николай Пеев, за да поговорим за неговата нова книга "Пепеляшка: окабелена". Това е четвъртата книга на автора след  „Седем писатели в Космоса“ (номинация „Еврокон“ 2022), „Интервюто“ и „Денят на инвикта“ (номинация „Любима книга“ 2016). В „Пепеляшка: Окабелена“: Домашните роботи..

публикувано на 16.07.24 в 11:55

Преге - предаване за света на книгите, 13 - 19 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 13. 07. 202 4г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге Рубрика „Напълно непознати“ Арчибалд Кронин. Дамата с карамфилите. 224 стр., 4А, Плеяда, 2024. Жоел Дикер. Истината за случая „Хари Кеберт“ 550 стр., 5А, Колибри, 2024. Тия Уилямс. Седем дни през..

публикувано на 16.07.24 в 10:03

Големите рок гласове на България звучат на Античния театър

Античният театър в Пловдив събира довечера големите български рок гласове. Концертът под надслов "Вкусът на времето" е на група „Фондацията“ и е със специалното участие на Валди Тотев, Наско от Б.Т.Р. и Славин Славчев.  Симфоничният рок концерт е  с оркестъра на Опера Пловдив под диригентската палка на Константин Добройков.  Програмата..

публикувано на 16.07.24 в 08:45