Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Производителите на млечни продукти у нас са алхимици

Танчо Колев

Млечните продукти и начина, по който тази основна за българина храна стои на  пазара. Темата  предизвиква циклично тревога, спорове и смут. Аргументите:  при 254 регистрирани предприятия  за производство на млечни продукти в страната, консумацията на качествена продукция не надхвърля 30%. Т.е. наредбите не успяха  да наложат трайни стандарти, аналоговите заместители на сиренето, кашкавала и млякото господстват на пазара, заради ниската си цена, липсата на контрол и неглижиране на опасностите за здравето ни.  Поредната наредба с изисквания към млечните продукти  е качена на сайта на Министерството на земеделието и храните  за обществено обсъждане. По темата ще разговаряме с Танчо Колев - председател на  Националното сдружение на млеко и месопроизводителите. 

Колев подчерта, че според стара съществуваща наредба, имитиращият продукт трябва да бъде на отделен рафт, с определени етикети. Това продължиобаче  само месеци. Оттам нататък всичко замря,виждаме  имитиращите продукти  на една и съща витрина със сиренето, но се водят „млечни деликатеси“, имитиращите продукти се водят и  „сирене“, заяви Колев. Това не ни устройва нито като производители, нито като потребители. Нашата продукция  - на мляко не се оценява. В момента всички млекопреработвателни предприятия използвят млякото за есенция и тя се заплаща двойно и тройно.

По думите на Колев държавата в момента спи зимен сън. Не можем да си храним народа с некачествена храна, да пълним болниците и да се сърдим защо не стигат парите за здравеопазване. Те никога няма да стигат, ако продължаваме да ядем некачествени храни, заяви Колев.  Той изрази недоумение защо  никъде на етикетите на имитиращите продукти не може да се прочете, че не става въпрос за млечни произведения, а за заместители.  Единственото, което държавата трябва да направи, е да въведе драконовски мерки срещу всички, които произвеждат имитиращ продукт, а го продават за млечен. У нас има закон за БДС, има закони за млечните произведения, да не се оправдават, че нямаме закони, заяви Колев. Като пример той посочи Гърция, която е въвела сурови глоби срещу нарушителите на стандартите. Ако се вкара друго мляко, освен гръцкото в гръцката „Фета“,  глобата е над 150 000 евро, а при второ нарушение – предприятието се затваря и то никога повече тези хора не могат да работят в млечната промишленост.

У нас едва 30% от суровините в млечните произведения са български. Всичко останало е вносно мляко  от Унгария, Полша, Румъния, но това никъде не е отразено на етикета. Какво означава българско кисело мляко, при условие  че няма български продукт – мляко. Само етикетът е български, заяви Колев.  

Нашата държава трябва да си подреди къщичката, това ни казаха и от Брюксел. Те се намесват само за това, че не трябва да има износ на тези продукти от нашата страна навън, а какво слагаме ние вътре,с какво си тровим народа, това са наши лични работи, казаха, подчерта Колев. По думите му е необходим много строг контрол на продукцията, налагане на санкции, конфискуване на продукция, ако тя е некачествена. Няма конкрол и върху цистерните, които влизат в страната ни към мандрите. Има регламент на ЕС, който гласи, че  всяка държава-членка на ЕС, ако има неотговарящо на европейските стандарти мляко, трябва да го преработи  и да го продава в съответната държава., подчерта председателят на Националното сдружение на месо и млекопроизводителите Танчо Колев.

 Повече чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Слабите звена в Европа са в полза на режима на Путин

Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една  много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени  актьори, които не задължително..

публикувано на 03.12.24 в 16:25

Студенти за 10-и път призоваха: "Празнувай отговорно!"

„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив.  „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..

публикувано на 03.12.24 в 16:04

Обявите за работа намаляват с 8% за месец

През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..

публикувано на 03.12.24 в 15:01

Изборът на главен прокурор ще отпуши политическия процес

"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..

публикувано на 03.12.24 в 10:59

Съпричастност към инвалидите няма, шампиони сме на думи

„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно  не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..

публикувано на 03.12.24 в 08:05