Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има начин за даряване на светло, грях е храна да се хвърля

За благородните каузи, бизнес счетоводството и ползите за държавата говорим с Кирил Вътев, който е месопеработвател.

Темата е провокирана от предложението да отпадне ДДС върху дарените храни. То тръгна от омбудсмана Мая Манолова, подкрепено от браншовите съюзи, от депутати от РБ, а с вчерашна дата и от министъра на земеделието и храните Десислава Танева. Засега резерви към него има финансовият министър Владислав Горанов.

Когато се дарява се дължи ДДС, а когато се унищожава - не. Затова и бизнесът не е склонен да дарява. Така близо 700 хиляди тона храна ежегодно заминава в екарисажите- обяснява Кирил Вътев.  Дори и държавата да загуби някаква сума като приходи от този данък- индиректно ще спести от издръжката на социални домове, например. Практиката успешно работи в САЩ, чийто модел на хранителна банка успешно работи и в по- голята част на страните от ЕС.

За да се избегне риска от злоупотреби, най- лесно е да се оредели процент от оборота и така- всичко е прозрачно- смята Кирил Вътев, подкрепяйки предложението, което се обсъжда. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06