По разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров още двама прокурори се включиха по делото срещу 14-те подсъдими, обвинени в пропаганда на джихад, което се гледа в пазарджишкия окръжен съд и премина с разпит на свидетели. Към обвинителя Нели Попова се присъединиха прокурорът от Върховната касационна прокуратура Бойка Великова и председателят на Окръжна прокуратура – Пазарджик Васил Малинов.
И на това заседание соченият за основен подбудител към джихад – Ахмед Муса Ахмед, отказа да стане при влизането на съдийския състав, с което демонстрира неуважение към българското правосъдие.
Според обвинението, проповедникът Ахмед е контактувал пряко с ръководителите на терористичните клетки в Австрия и Германия и е оказвал логистична подкрепа на бойци на ИДИЛ. В проповедите си Ахмед и неговите сподвижници са призовавали за верска нетърпимост към всеки, който не изповядва салафизъм.
Разпитано бе поемно лице, присъствало по време на претърсването на дома на обвиняемия Александър Иванов. При обиска са иззети компютър с дискове с проповеди и литература с призиви за налагането салафизъм, и бойна пушка с патрони. Защитата остро възрази, че за поемно лице е използван курсант от академията на МВР. Окръжният прокурор Васил Малинов отговори, че всеки може да бъде поемно лице, няма някаква специални изисквания кой може и кой не трябва да бъде.
Разпитан бе и свидетел, присъствал на проповеди в асеновградска джамия, където идвали част от обвиняемите. Според Минчо Райчев тогава не се е говорело за война или за политика. При разпитa му бяха предявени знамена от сватба в Пазарджик със символите на Ислямска държава. Той обаче отрече показанията си дадени при разследването, свързани с такива знамена и тениски.
Четири мобилни телефона са открити под дюшеците в килията на Ахмед Муса Ахмед, а от съдържанието на устройствата е установено, че Ахмед и поддръжниците му продължават да упражняват дейността си заради която са обвинени, обясни прокурор Нели Попова. По думите й в тези файлове е налично значително количество снимки с джихадиски характер на турски език.
Дарителска кампания за ремонт на фасадата на църквата „Св. Димитър“ в Маноле стартират кметът на Община Марица Димитър Иванов и местният кмет Стоил Дишев. Църквата не е ремонтирана от построяването си през далечната 1930 – 1931 година върху основите на разрушения от Чирпанското земетресение стар храм. В момента фасадата е в лошо състояние и..
Автобус от градския транспорт блъсна на пешеходна пътека 28-годишна жена. Пътното произшествие е станало снощи в пловдивския район „Тракия“ на кръстовището на улиците „Съединение“ и „Пеньо Пенев“, когато автобусът е правил ляв завой. Същевременно при рязкото спиране на автобуса 73-годишна пътничка е загубила равновесие и е паднала. На 2-те жени е..
Общинските съветници от БСП поискаха отговори от кмета на Пловдив Костадин Димитров за поскъпването с над 45% на такса смет от догодина. Те посочват, че в началото на ноември е обсъждан проекто бюджетът за 2025-та година, в който не са предвидени драстични промени в данъците и таксите. „Десет дни по-късно Община Пловдив е решила съвсем..
Окръжният съд пусна под домашен арест с електронна гривна двама от тримата задържани за намерения в Карлово, Пловдив и Първенец америций при акция на специалните служби и полицията. Съдът се мотивира за изменението на мярката за неотклонение на Георги Кулов от Карлово и пловдивчанина Васко Асенов със силно влошеното им здравословно състояние...
Експонирането и консервацията на античния комплекс е част на целия проект " По крепостните стени на Филипопол ", който е на стойност 9,3 млн. лева от ОП "Региони в растеж". Три са обектите в него, Източната порта на Филипопол, подходите към хълма и самото Небет тепе . На церемонията присъстваха бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров,..