Пловдивската митрополия призова духовници и миряни да разчистят останките на падналата козирка на църквата „Св. Георги“ в с. Черноземен и да я подготвят за бъдещия ремонт. В неделя, 24 юли, знеполският епископ Арсений ще служи в храма литургия и веднага след службата ще започне разчистването, се казва в съобщение, разпратено до медиите.
От митрополията припомнят, че е паднал не храмът, а козирката пред него. Европроектът за ремонт на църквата е постъпил в самия край на програмния проект, като стойността на реконструкцията е „колкото да се построи нов храм“, което е породило съмнения за злоупотреба с евросредства, пише в събщението.
„Впоследствие се изготви нов проект, който е в рамките на нормални цени и възможен за реализиране. Започнати са действия по установяване на щетите, с оглед получаване на необходимите административни разрешения за укрепване и ремонт на храма“, се казва още в съобщението.
Кметът на община Калояново Георги Георгиев съобщи, че храмът е затворен и достъпът до него е забранен, защото е опасен за хората. "Категорично в църквата "Св. Георги" няма как да се отслужи литургия в неделя, това е много опасно, това си е престъпление", коментира той.
Кметът на с. Черноземен Тоня Христозова заяви пред Радио Пловдив, че чака следобед комисия от община Калояново, която да огледа щетите по храма. В понеделник, 25 юли, главният архитект и експерти от Министерството на културата ще пристигнат на място, за да изготвят становище. Христозова е категорична, че в момента всяко разчистване на срутения навес е опасно и тя няма да допусне миряните да влязат в храма. Подготвила е и докладна записка до Областния управител Здравко Димитров, в която го уведомява, че има риск за живота и здравето на хората, ако църквата се отвори.
Зрелищна катастрофа затрудни временно движението на изхода на Пазарджик в посока за Пловдив. След удар между две коли, едната - с бургаска регистрация - се е обърнала по таван. Шофьорът й е транспортиран за преглед в МБАЛ Пазарджик само с повърхностни травми.
Очаквано община Пловдив избра консорциума „Космос - 2024“ за основен ремонт и на кино „Космос“ и облагородяването на пространството пред него. В обществената поръчка участваха още две фирми, но бяха отстранени, тъй като офертите им не отговарят на предварително зададените критерии. Така обединението между Главболгарстрой и Климатроник е..
Общественият посредник на Пловдив Борислав Стаматов предлага реферндум за съдбата на паметника на Съветската армия, известен като Альоша. Това става ясно от годишният отчет на институцията, който ще бъде гледан на сесия на Общинския съвет на града. В документа се посочва, че в началото на миналата година е постъпил сигнал от пловдивчанин,..
Децата от ДГ „Осми март“ не са с хранително отравяне, съобщиха от РЗИ - Пловдив. Продуктите са били в срок на годност и са били съхранявани правилно. Взетите проби от храната и от повърхностите в ДГ „Осми март“ са били отрицателни. Това означава, че неразположението у децата е било заради вирус, обясни д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ –..
Срокът за временна закрила на гражданите на Украйна у нас се удължава до 4-ти март 2026 година. По повод това решение на Министерския съвет от МВР – Пловдив съобщиха, че са обособили 6 гишета за административно обслужване по това направление. Независимо от адресната си регистрация на територията на Пловдивска област, украински граждани могат да..