Сградата има нужда от сериозно укрепване, цялата е в лошо конструктивно състояние, има сериозна пукнатина по абсидата, множество са пукнатините и в зоната на емпорията и по камбанарията. По двете странични стени – северната и южната, също има вертикални пукнатини, които говорят за лошо, нестабилно състояние на сградата.
Това заяви архитект Слави Славов от Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към министерството на културата след огледа на църквата „Свети Великомъченик Георги“ в село Черноземен, част от която рухна преди дни. Архитектът не се ангажира с прогноза има ли риск от рухване на цялата сграда, но подчерта, че тя трябва да се укрепи веднага. Това трябва да бъде направено от собственика на храма, подчерта арх. Славов като но обясни, че още не е виждал документи за собственост.
От 1971 година църквата в Черноземен е включена в списъка на декларираните паметници на културата, съобщи Славов. Той призна, че оттогава представители на министерството на културата не са правили оглед на този храм. По думите му, ангажиментът на ведомството е след като собственик сигнализира за проблеми, свързани с унищожаването или повреждане на културни ценности, инспекторите да направят предписания за поддържането им.
По случая с църквата „Св. Великомъченик Георги“ в Черноземен арх. Слави Славов обясни, че ще даде указания за нейното временно укрепване. След това кметът на община Калояново трябва да свика разширена комисия, в която да има представители на Националния институт за недвижимо културно наследство и други институции. Те трябва да изготвят окончателен протокол с предписания за обема и видовете работи, които трябва да се извършат за укрепване на сградата.
Арх. Славов категорично отказа да отговори дали министерството на културата има готовност за спешно отпускане на пари за храма, заявявайки, че това не е в правомощията на един инспектор. Той не се ангажира да посочи и сума, необходима за спешното укрепване на сградата.
Проблемът не е в средствата, а в грижата и то навременната за един паметник на културата!, категоричен е представителят на министерството на културата.
Някои от иконите в църквата са рисувани от големия майстор Георги Данчов, разказа Гюрга Бочуклиева, която се грижи за храма в Черноземен. Тя припомни, че Данчов е подарил иконите на съратника на Левски Иван Арабаджията, който е от селото, а той ги е дарил на църквата. Някои от иконите през годините са крадени, в момента всичко е занемарено и са необходими много пари за възстановяване не само на сградата, но и на иконите и стенописите, обясни Гюрга Бочуклиева.
Църквата "Свети Великомъченик Георги" в Черноземен е построена през 1848 г. и е паметник на културата от историческо значение.
Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..
Официално бе даден старт на строителството на пътя към Мулдавски манастир „Св. Петка“ над Асеновград. Участъкът е с дължина близо да километра, като се предвижда изграждане на втора лента на пътя, което ще позволи безпроблемно преминаване не само на леки коли, но и на атобуси и тежкотоварни автомобили. Пътят се строи с държавно финансиране на..
От началото на годината досега пловдивските криминалисти са иззели 9,5 килограма високорискови наркотични вещества. Сред тях са 5 килограма синтетични канабиноиди, 3 килограма марихуана, 900 грама амфетамин, както и кокаин и екстази, съобщиха от полицията. Конфискувани са и 361 вейпове със съдържание на хексахидроканабинол. При акциите са..
Делото срещу Рангел Бизюрев беше отложено за 14 март. Разпитана беше свидетелка, която в нощта на убийството се е видяла с Валентин Динков. Сияна Тинева разказа, че тогава тя се е видяла с Валентин, но той е бил спокоен и не е показал някакво притеснение. След разпита на момичето Бизюрев поиска думата и каза, че не се чувства добре..
Започва строителството на пътя към Мулдавския манастир „Света Петка“ край Асеновград. Дължината на пътната отсечка е около 3 километра – от главния път Асеновград – Кърджали до светата обител. Изграждането на пътя до манастира се чака от много години. От него са асфалтирани около 500 метра, но заради кариерата за инертни материали в близост..