Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пръстовият идентификатор ще затрудни и пациенти, и болници

Множество са въпросите, свързани с предстоящото въвеждане на пръстовия идентификатор като вход за болниците от началото на месец октомври. 

Ще се утежни ли работата на болничните заведения заради това изискване на Здравното ведомство? Как процесите ще се отразят на пациентите? Съществува ли риск НЗОК да спре плащания на болници, заради проблеми с пръстовия идентификатор?

Отговорите търсим в разговор с д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България. 

Нашата цел е парите, с които отделя държавата за здраве, е да се обслужат максимално повече хора и то за по-кратко време. Въвеждането на пръстовия идентификатор обаче не работи в изпълнение на тази цел. Подобен тип достъп до болниците ще отнеме доста време и на държавата, и на пациентите, а и на болниците, категоричен е доктор Тотев.

Възможно е гражданинът да откаже да се постави пръстов отпечатък, за да влезе в болница и тогава би трябвало да се осигури друг начин, чрез подпис и ЕГН, той да се възползва от правото си, добави д-р Неделчо Тотев, като поясни, че това всъщност обезмисля идеята за пръстова идентификация. В този смисъл аз не разбирам какво точно ще се случва и не мога да го коментирам.

Предстои нашата организация да обсъди това разпореждане на МЗ, но на първо четене не мога да кажа дали това е начинът да се спре източването на парите от Здравната каса, коментира д-рп Неделчо Тотев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18