Целият информационен поток в Турция е изцяло контролиран от управляващите и допускам, че е манипулирам, коментира засилените арести в Турция и на журналисти, както и забраната на различни медии в Турция, Тайфунур Хюсеинов заместник главен редактор на в."Заман".
„Заман – България”, е регистриран по българските закони и не е като секция, а изцяло отделен вестник, който излиза според българските закони.
Тайфур Хюсеинов припомня, че журналисти, които бяха в „Заман” и не само в „Заман”, след като беше наложен държавен контрол, имаше и други медии, но по-малки с по-малък обществен отглас, тогава колегите така бяха уволнени, че да не могат да си търсят социалните права. От „Заман” бяха уволнени не само журналисти, а и технически екип, бройката на които достигаше до 1000 души, което е огромна цифра. Но не всички бяха журналисти, искам само да подчертая, а в момента се говори, че вече са закрити три информационни агенции 16 телевизии, 23 радия, 45 вестника, 15 списания, отделни 29 издателски къщи вече не функционират. Това е след опита за преврат, който се превърна в легитимация за всички незаконни действия от страна на управляващите, начело с президента Ердоган.
Радио Пловдив: Според информация на Си Ен Ен Тюрк се казва, че са пред закриване още 130 печатни издания и електронни медии?
Тайфур Хюсеинов: Абсолютно е възможно. Преди да продължим по тази тема, искам да кажа, че има заповед за задържане на общо 89 журналисти и да подчертая, че не всички са от вестник „Заман”. Това е втората заповед, първата беше срещу 42 колеги журналисти, последва и втора заповед, въз основа на която 47 журналисти, най-вече от „Заман” да бъдат арестувани и вече за съжаление голяма част от тях са зад решетките и става въпрос за едни от водещите журналисти в страната. Всички те са били настроени критично към уравлението на Ердоган.
Тайфур Хюсеинов определи това, което се случва в цялост в Турция, като безумие. Безумието вече е факт. Но от тук нататък всеки критичен глас, най-малко критичният глас, всеки който просто изрази нещо по-различно от официалната позиция на управляващите ще намери място зад решетките. Това е факт.
Той подчертава, че в началото на управлението на президента Ердоган, който преди беше министър-председател през 2005 г. Турция е била на 98 място по свобода на словото според индекса на Репортери без граница. В момента според последния доклад, който беше публикуван в началото на годината, Турция се намира на 151 място, забележете, сред 180 страни. Тогава още не беше наложен контрол на най-големия опозиционен вестник ”Заман”, не бяха толкова уволнените журналисти, нямаше толкова вкарани журналисти зад решетките, въпреки че в началото на годината журналистите в затвора бяха над 30.
Радио Пловдив: Доколко е опасно това?
Тайфур Хюсеинов: Много е опасно. Виждаме, това е реакция на диктаторски режим, където информационният поток се контролира изцяло от управляващите или от близки хора на управляващите. В много случаи колегите посочваха, че преди опита за преврат и малко преди това, около 90, може би и над 90 процента от медиите са изцяло контролирани от Ердоган – директно или индиректно от страна на Ердоган. Нямаше телевизия почти, почти не беше останала телевизия, ако изключим една по-малка регионална, нямаше телевизия опозиционно настроена, всичко беше под контрол, също така вестници, телевизии и радия, спрени бяха и по-малки новинарски сайтове, които изразяват критична позиция спрямо управляващите.
Тайфунур Ммюсеинов говори и за друга тенденция , която се отнася до образованите хора. Те са обявени за носителите на злото в страната. В молитва към Всевишния се споменава да пази страната от образованите хора, от които произлизат всички злини! Вече бившият ректор на университета „Себахаттин Заим“ Бюлент Аръ казва по време на телевизионно интервю, че го е страх от образованите хора, защото те са били най-опасните в обществото.
Безумието е факт, казва Хюсеинов. Но въпреки всичко, диктаторите, авторитарните, тоталитарните режими не са вечни.
Рано или късно, разумът ще надделее над диктаторите.
Цялото интервю с Тайфунур Хюсеинов е в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..