Пожертва ли Турция Европа в името на възстановяването на оста Анкара – Москва или президентът Ердоган търси още козове за пред Брюксел, с които да увеличи приходите за страната си без да му се бъркат във вътрешните работи. Турски гамбит или стратегически маневри в средата на дъската наблюдаваме в дните след размразяването на отношенията с президента Путин? Отговорите на тези въпроси едва ли ще получим от срещата в Санкт Петербург, но дипломацията следва да разчете междуредието на протокола.
В програма „Ден след ден“ за срещата на президентите Ердоган и Путин разговаряме с бившия говорител на МВнР и директор на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева.
Според нея и двете страни имат нужда да се заявят отново своята значимост на политическата сцена, показвайки сходни отношения на скептицизъм по отношение на Европа с САЩ. и двете страни показват, че могат да създават алтернативни съюзи.
За Европа сега миграционната криза е най- важното предизвикателство. ЕС иска да има буфер в лицето на турската държава, нещо повече съюзът ще продължи и с финансовата си помощ. Националистите в Европа са във възход и плащането ще продължи, от което Турция ще продължи да се възползва, прогнозира Весела Чернева. Тя припомни, че по по отношение България и на енергийните проекти ЕК не правила политическа критика, а по- скоро формална с изискването за повече от един източник на доставка. Според Чернева страната ни в момента прави движения, които показват страх да не се окажем заобиколени от от основните трасета на Балканите.
Стабилността на региона зависи и от изборите в САЩ и фигурата на Доналд Тръмп, който има нееднозначно отношение отношение към НАТО. Този факт заедно със скептицизма, демонстриран от Турция, ще има много негативно влияние върху бъдещето на Алианса.
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..