Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов да не се държи като страхливец в отношенията с Турция

ЕС много сериозно гледа на мигрантската криза и е категоричен, че трябва да се намери някакъв изход, защото пострадалите държави са в Централна Европа. Да се подценява решението на ЕС, е много рисковано за България, защото така тя сама се изолира. Това заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът от в. „Сега“ Светослав Терзиев.

Той коментира  зададената от премиера Борисов българската политика на "добрия тон в отношенията с Турция, който трябва всячески да се запази" и критиките към ЕС в контекста на турските обвинения него.
Турция е подписала споразумението с ЕС и тя не казва, че ще пусне бежанци. Споразумението е за нещо съвсем друго – да приеме мигранти, които вече са на европейска територия, като за всеки законно върнат бежанец бъде приет турски внос в ЕС. Т.е. нещата са поставени по съвсем различен начин.

Ако Борисов се чувства самотен и действа по свое усмотрение, ще се получи „сбъдване на кошмарите“, и то защото той се държи по начина, по който те да се сбъднат, каза още журналистът.  

Аз не бих оценил ЕС като самозатворил се и изолирал се, изхвърлил свои държави от периферията на волята на външни сили, заяви още Светослав Терзиев. Интересът към този проблем е много висок, тревогата е обща. По отношение на Гърция се направиха много усилия. България все още не е в нейното положение, за щастие, и за това мерките тук са много по-умерени.

Нищо не пречи България да поиска засилено присъствие на европейски сили по границата си с Турция. Ние имаме интерес от европейско присъствие на външните ни граници, защото имаме много сериозни проблеми с охраната, с поведението на граничарите, с корупцията. Трафикантите, каналджиите са точно хора, които би трябвало да пазят границата и да не допускат нелегални мигранти.

Естествено е България да е в добри отношение със своите съседи, но трябва да се съобразява и с политиката на останалите страни членки на ЕС, коментира още журналистът в отговор на въпрос може ли България сама да се договаря с Турция. Това, което ще се случи с България, ще засегне и останалите в Общността. Действието на „сепаратистки принцип“ не е най-доброто, защото така се нарушават основни правила и норми на ЕС и се нарушава върховенството на закона.

Предаването на Абдуллах Бююк е много скандално – то е показател, че България не уважава нито закона, нито своята съдебна власт, която се е произнесла, че той е невинен, а и заплахата за живота му е много голяма. Това е недопустимо!

Бойко Борисов не трябва да се вживява в ролята на абсолютен монарх и да „действа всячески“, коментира още журналистът по повод изявленията на премиера, че всячески трябва да запази добрите отношения с Турция. Премиерът трябва да се съобразява с правото, със законите на България, европейските конвенции, по които България е страна, а не да ги нарушава. Това вече се е случвало и страната ни беше осъдена в Страсбург, припомни Светослав Терзиев.

България е направила своя избор, тя е външна граница на ЕС и точно така трябва да се държи. Турция няма да прати съзнателно вълни от бежанци към Европа, а и може да го направи през Гърция. Ако Борисов си въобразява, че ако прави тънка политика с Турция, ще избави България от бежанците, греши, смята журналистът.

Най-доброто за нас е солидарна и обща позиция с всички европейски държави, включително Гърция. Но Борисов не трябва да демонстрира страх, защото така насърчава насилниците. Недопустимо е за политик,  който гради на образа на човек с кураж и воля, на мъжкар, спортист и т.н. да се държи така. Това е роля, за да оправдае своите нарушения. Обществото сега е плашено от своя министър-председател, което е недопустимо и грешно, смята журналистът.

С интерес очаквам посещението на Борисов в Турция, но още по-интересно ми е посещението му в Германия, която е най-потърпевша от бежанската криза. Дали Германия ще одобри политиката на Борисов и би го насърчила да продължата така? Доколко той се съобразява с германската страна, до колко има национална и европейска политика, ще стане ясно до седмици, прогнозира още Светослав Терзиев.

Цялото интервю със Светослав Терзиев е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50