Ще гарантират ли повече сигурност за децата новите изисквания в съвместния проект на министерството на образованието и министерството на туризма организираните ученически и детски пътувания да се осъществяват само по договор между туроператора и директора на учебното заведение. По чувствителната тема за организацията на лагерите, походите, зелените училища и т.н. – събеседник Мария Донкова - програмен директор на фондация „Пайдеа“
Новата наредба не е много различна от старата. Тя обаче има подобрения, които изцяло са резултат на застъпничеството на родителски организации и на асоциация „Родители“, която направи най-много предложения за усъвършенстване на наредбата. Те се основават на опита на родителите с организация на ученическите пътувания през периода на трагедията с децата при река Лим, откакто действа изключително затруднявящата наредба, която се променя с новия проект. Облекченията, които са направени за организацията на еднодневните пътувания, на пътуванията на отборите за състезания, независимо дали те са за спортове или по науки, са много малка част. Те само регистрират неизбежните нарушения, които се правеха в старата наредба, заяви Донкова По думите й възможно е било да се направят много повече промени, но очевидно държавната администрация няма готовност за това и новият проект е поредния случай, в който не личи държавната администрация да анализира данните, с които разполага от прилагането на собствените си норми. Това е големият проблем на българското законодателство въобще и на законово и на подзаконово ниво. Налице са законови норми, те създават повече проблеми, отколкото решават и никой не си прави труда да анализира данните от тяхното прилагане и следващите да са по-съвършени, подчерта Донкова.
Тя посочи, че нашето законодателство винаги досега е правено или емоционално, или бюрократично, но никога – прагматично и с оглед на начина, по който ще се прилага. Поредната наредба дава новите доказателства за това. Като пример Донкова цитира списък с абсурдни забрани в детските лагери и пътувания, свързани с ползването на шумни електроуреди – сешоар, телевизор. А безопасното ползване на уредите е въпрос и на домакините в лагера, и на ръководителите, но и на домашно възпитание, Ние сами си саботираме законодателството, правейки тези нелепи текстове, които няма кой да изпълнява.
Факт е, че пазарът е въпрос на конкуренция, но не може всяка една възможност да се запази територия да се свежда не до почтена конкуренция, а до нормативни актове икато се използва натиска на държавата върху конкурентите. Изглежда, че все още в предприемачеството не можем да изградим етика. Сякаш имаме проблем с морала и етиката като нация. А това не може да бъде за сметка на децата ни, заяви програмният директор на фондация „Пайдеа“ Мария Донкова. Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..