Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От стремеж за бързи и лесни пари унищожаваме миналото си

адв. Владимир Дончев - бивш председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред

Защо пропиляваме така лесно миналото си, когато сегашното е опасно, а бъдещето – неясно?. От алчност. Това коментира адвокат Владимир Дончев, бивш председател на парламентарната  комисия по вътрешна сигурност. Стремежът за бързи и лесни пари води до прецакване на всичко около себе си и до унищожаване на образци на нашето културно наследство. 

 В последните години стана трайна практика палежите да бъдат използвани за разчистване на инвестиционните намерения на хората с пари. В Пловдив това е много обезпокояващо, тъй като в последните години бяха запалени и изгоряха много знакови сгради като кино „Георги Търнев“, сградата на второ районно управление, една баня горя, още една .... това вълнува обществеността и гражданите. Говоря не като политик, а като гражданин и затова хората нямат намерение да спрат да протестират, за да спре тази ужасна практика да се разчистват руини, за да се строят на тяхно място лъскави сгради и молове.,заяви Дончев.

По думите му  Общината сега трябва да каже на пловдивчани какво ще прави с фасадите на изгорелите сгради, защото в интереси  на Общината и на инвеститорите е те да бъдат бутнати бързо, а фасадите са запазени.  Ще настояваме те да бъдат укрепени, да има съответната експертиза, а не - да бъдат бутнати, каквато е  тенденцията, щом са отцепили целия район. Старият им вид трябва да бъде запазен, защото в противен случай ще изгубим безвъзвратно  гези образци на архитектурното наследство и целта на тези, които ги запалиха, ще бъде постигната.

Дончев заяви още, че опазването на културните паметници е въпрос на национална сигурност и припомни, че в началото на Втората световна война, когато Чърчил е събрал кабинета си и генералитета, за да разпредели средствата за нуждите на войната, средствата за образование и наука  са били орязани. Чърчил попитал генералите си: „Господа, тогава какво ще пазим в Англия?! Какъв е смисълът от всичкото това....“

Ние имаме закони, които са си  О.К., тъй като ЗУТ директно съдържа процедура, според която Общината е можела да санкционира собствениците на складове, че не ги поддържа, дори да укрепи складовете за своя сметка и да им потърси законна ипотека. Законът е добър, но не се прилага, подчерта Дончев.

Като пловдивчани ще продължаваме да поддържаме огъня на общественото недоволство и няма да оставим тази „новина“ да увехне през следващите дни, Общината ще си свърши работата, няма да оставим тези, които подпалиха складовете. Инвеститорите ще бъдат разкрити, инвестиционните намерения ще бъдат разкрити и ще се разбере кой стои зад цялата работа. При всички случаи ще изискаме от тях да си възстановят старото положение. Ще настояваме за независима експертиза с писмо, което арх. Петкана Бакалова подготвя от името на Обществения съвет до премиера Бойко Борисов и нама да оставим нещата, заяви адвокат Владимир Дончев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15