Какви дефицити в знанието и поведението на учениците се очаква да запълни новият предмет „гражданско образование“, който ще бъде въведен в българското училище? Събеседник – доц. д-р Веселин Методиев – преподавател в НБУ и бивш министър на образованието.
Българските политици днес са уплашени от бежанската криза и в много случаи говорят и действат под натиска на тази уплаха. Лошата новина е, че това не са само българските политици, а това е и Европа. Ще кажа следното: да накараш децата в първи клас да знаят разликата бежанец, емигрант и имигрант, е неоснователна претенция. Да накараш децата обаче да са състрадателни към хора – момчета, момичета, майки, които бягат от война, можеш да го постигнеш. За това не са нужни гръмки думи, заяви доц. д-р Веселин Методиев.
Да играеш ролята на възпитател тогава, когато вкъщи е допуснат пропуск да се възпитават децата в познание и състрадание, когато църквата е напуснала и абдикирала от задълженията си да пази християните от злото и да ги научи на добро, е много тежка задача. Мисля, че е много трудно за българските учители да се нагърбят с това, при условие, че те са сигурни, че каквото и да научат децата, те ще се приберат вкъщи вечер и основното остава тогава това, което могат да чуят от устата на майка си и баща си по тази тема, включително и нецензурни думи. Проблемът е реален, но предметът „гражданско образование“ трябва да се сблъска с бежанците и как ще се преподава, е въпрос, който зависи от съответната възраст на децата. Експертите знаят това, подчерта доц. д-р Веселин Методиев.
По думите на Методиев, за да бъде постигнат по-голям ефект в работата с децата и учителите, могат да бъдат привлечени и университетски преподаватели. Сред българските учители има много добри учители, които са наясно какво трябва да се направи и те да помогнат на своите колеги. Всичко е въпрос на добра организация и разбира се, на средства, заяви Методиев.
От значение обаче е още това, как темите се поднасят на децата. Днешните деца това не сме ние като по-млади. Това са други деца, друго поколение – плод на една голяма технологична промяна. Ако ние учехме като четяхме, тези деца учат, като гледат. Непрекъснато са с вперен поглед в някакви устройства, от които научават някакви неща. Тези устройства трябва да се използват максимално, за да се даде тази информация и знание, които са им необходими, за да направят от тези деца достойни граждани на една модерна европейска държава. Ако ние продължаваме да се влачим по корем между Изтока и Запада, между Ориента и Европа и не можем да се изправим да ходим горди за това, че сме част от голяма европейска цивилизация, ще бъде страшно мъчително и през следващите 25 години. Това предметът „гражданско образование“ трябва да го премахме като шанс.Става въпрос за влаченето по корем...........задължението е много голямо. Историците и философите са компетентните хора, подчерта още Веселин Методиев.
Повече чуйте от звуковия файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..