Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионът ни е кръстопът на конфликти

Пловдив  живее интензивно.  Ден след  празника на  националното единение и духовния подем на страната, осъзнала себе си като единна цялост,  днес Пловдив  е със самочувствие на  град на кръстопът, белязан с мисията да обединява култури, история и  бъдеще с  градивните усилия на миротворец. За съвременните измерения на европоцентризма и избора на града за домакин на 42-я Световен конгрес по военна история, посветен на локалните войни и глобалния им отзвук с участието на  представители на 75 държави, събеседник – проф. д-р Йордан Баев, преподавател във Военна академия „Георги Раковски“. 

Международна комисия по военна история, която е създадена още през 1937 г. и по-късно става част от ЮНЕСКО, обединява над 40 национални комисии. В рамките на 75-годишното  й съществуване България стана домакин едва през 2012 г. и конгресът тогава се състоя в София. Тогава получихме много висока оценка за организацията. През септември т.г. трябваше да се състои  конгрес в Истанбул. Знаете обаче каква е в момента ситуацията в Турция, затова спешно трябваше да се вземе решение къде е най-доброто място за се проведе  подобен световен форум. Международната комисия предложи това да бъде Пловдив,  защото тя повярва в нашите възможности за организация, подчерта проф. Баев. 

Пловдив е изключително примамливо място за хората, които се занимават с история. Освен, че е хилядолетен град, ние подсказахме, че в момента градът се превръща в културно средище на Европа, тъй като ще бъде  столица на културата през 2019 г, подчерта проф. Баев.

Проф. Баев подчерта, че представители на всички континенти, включително и от Австралия и Сенегал, ще вземат участи във форума.  Военната история е гранична област между няколко науки и дисциплини и затова обект на обсъжданията по време на  конгреса ще бъдат  различните инструменти на тези науки – геополитика,  стратегически изследвания, дипломация, включително и културология. По думите му, военните конфликти са едно от най-сложните явления в човешката история и обикновено историците се опитват да покажат битките, но не и народите в тези битки. Това е едно от посланията на конгреса. Главният проблем обаче, който ще бъде разискван, е как регионалните конфликти имат своето глобално влияние. Това още повече важи за съвременния свят, тъй като ние живеем в глобален, обвързан свят. Ето защо и най-малкият финансов конфликт може да предизвика буря в целия свят. За съжаление обаче нашият регион е  един кръстопът на продължителни, и вероятно и за бъдеще, регионални конфликти и поуките от разрешаването на тези конфликти в един по-продължителен период от време 19-21 в. би ни дало и на нас много като ново знание за това, как да преодолеем подобни предизвикателства, подчерта проф. Баев.

Пропагандните аспекти на войната също ще бъдат засегнати в дискусиите. Информационно-пропагандната война е едно от основните оръжия за водене на битки във време, което не е нито мир, нито война, подчерта още проф. д-р Йордан Баев.

Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Апаратни игри и ужасна организация на конгреса на БСП

  Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено.   Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето .  За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..

публикувано на 17.02.25 в 09:09

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Три поредни години..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39