Пловдив живее интензивно. Ден след празника на националното единение и духовния подем на страната, осъзнала себе си като единна цялост, днес Пловдив е със самочувствие на град на кръстопът, белязан с мисията да обединява култури, история и бъдеще с градивните усилия на миротворец. За съвременните измерения на европоцентризма и избора на града за домакин на 42-я Световен конгрес по военна история, посветен на локалните войни и глобалния им отзвук с участието на представители на 75 държави, събеседник – проф. д-р Йордан Баев, преподавател във Военна академия „Георги Раковски“.
Международна комисия по военна история, която е създадена още през 1937 г. и по-късно става част от ЮНЕСКО, обединява над 40 национални комисии. В рамките на 75-годишното й съществуване България стана домакин едва през 2012 г. и конгресът тогава се състоя в София. Тогава получихме много висока оценка за организацията. През септември т.г. трябваше да се състои конгрес в Истанбул. Знаете обаче каква е в момента ситуацията в Турция, затова спешно трябваше да се вземе решение къде е най-доброто място за се проведе подобен световен форум. Международната комисия предложи това да бъде Пловдив, защото тя повярва в нашите възможности за организация, подчерта проф. Баев.
Пловдив е изключително примамливо място за хората, които се занимават с история. Освен, че е хилядолетен град, ние подсказахме, че в момента градът се превръща в културно средище на Европа, тъй като ще бъде столица на културата през 2019 г, подчерта проф. Баев.
Проф. Баев подчерта, че представители на всички континенти, включително и от Австралия и Сенегал, ще вземат участи във форума. Военната история е гранична област между няколко науки и дисциплини и затова обект на обсъжданията по време на конгреса ще бъдат различните инструменти на тези науки – геополитика, стратегически изследвания, дипломация, включително и културология. По думите му, военните конфликти са едно от най-сложните явления в човешката история и обикновено историците се опитват да покажат битките, но не и народите в тези битки. Това е едно от посланията на конгреса. Главният проблем обаче, който ще бъде разискван, е как регионалните конфликти имат своето глобално влияние. Това още повече важи за съвременния свят, тъй като ние живеем в глобален, обвързан свят. Ето защо и най-малкият финансов конфликт може да предизвика буря в целия свят. За съжаление обаче нашият регион е един кръстопът на продължителни, и вероятно и за бъдеще, регионални конфликти и поуките от разрешаването на тези конфликти в един по-продължителен период от време 19-21 в. би ни дало и на нас много като ново знание за това, как да преодолеем подобни предизвикателства, подчерта проф. Баев.
Пропагандните аспекти на войната също ще бъдат засегнати в дискусиите. Информационно-пропагандната война е едно от основните оръжия за водене на битки във време, което не е нито мир, нито война, подчерта още проф. д-р Йордан Баев.
Повече чуйте от звуковия файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..