Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Хисаря дискутират ползването на минералните води

Снимка: Венета Николова

Проблемите и перспективите при използването  на минералните води, ангажиментите на областните и общинските управи и взаимодействието им с институциите в системата на  училищното образование, състоянието и тенденциите в демографското развитие на общините са  сред темите, които  ще  дискутира на двудневен форум  в Хисаря Регионалният съвет на Южен Централен регион.

Той ще се проведе под председателството на областния управител на Пловдив Здравко Димитров и с участието  на  кметове, представители на синдикални и браншови организации и на висшите учебни заведения.

От двудневния Регионален съвет на Южен Централен регион в Хисаря, включване на д-р  Татяна Ангелова експерт на Българския съюз по балнеология и Спа туризъм и председател на Асоциацията  на лекарите по физикална медицина и рехабилитация. Разговор за  използването  на минералните води в района.  Инвестиционно, достъпно и здравословно.

Нашият район е вторият в страната, който има най-много минерални източни в режим на експлоатация. 25 % от находищата на минерална вода са тук и има няколко града, които са известни - Хисаря, Велинград, Девин, донякъде Стрелча, каза в интервю за програма "Точно днес" д-р Татяна Ангелова. Но останалите, които не са чалко, не са разработени.

Тя подчерта, че ние сме единствената страна в света, където предлагаме от 7 до 10 дни лечение,  но  трябват две или три седмици рехабилитация и лечение. Това е голям проблем в здравеопазването, смята още д-р Ангелова. И подчерта важността на балнеолечението при много заболявания, между които инсулт и инфаркт. 

Само 7 години след Освобождението, у нас се изцдава първия каталог на минералните води. Те са използвани освен от римляните, и от древните траки.

Днес нивото на българската балнеология и спа туризъм, според д-р Ангелова са в унисон със световните тенденции. 

На форума ще се коментират възможностите за прилагането на подхода "Водено от общността местно развитие",  като на този етап частният сектор е водещ, а държавата трябва да догонва. Нещо, което трябва да е в обратна пропорция. 

Минераланите води като природна даденост, заедно с климата и билките, са възможност за основата  на голяма индустрия, от която държавата да печели.

Интервюто с д-р Татяна Ангелова е в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Арестуваха пиян шофьор, опитал да прикрие нарушение

Шофьор, употребил алкохол, опита да скрие нарушението си. Около 21 30 ч. снощи на бул. „Пещерско шосе“ в Пловдив с колата си „Хюндай“ 49-годишният мъж е отнел предимство и е блъснал мъж с мотопед. След това избягал от мястото на инцидента.  Мотопедистът по-късно е спрял патрулиращ по булеварда полицейски екип и е разказал за случая. След това при..

обновено на 06.08.24 в 19:12

Потушиха пожара над Асеновград

Потушен е пожарът, който следобед избухна близо до ВЕЦ-а в кв. "Изток" в Асеновград, съобщиха от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Пловдив.  Сухи треви горят над Асеновград П ричината все още не е установена, допълниха от дирекцията.  По информация на пожарната служба са се запалили сухи треви над ВЕЦ-а, като..

публикувано на 06.08.24 в 19:05

Сухи треви горят над Асеновград

Сухи треви горят над асеновградския квартал „Изток“ в подножието на планината.  Огънят се е запалил преди около час.   На място са изпратени две екипа на пожарната. От там уверяват, че няма опасност за хората и за близките постройки. 

публикувано на 06.08.24 в 16:31

Изплатиха държавната помощ за пострадалите от пожара в Отец Паисиево

Министерски съвет отпусна първите 15 780 лева на пострадалите семейства от пожара в село Отец Паисиево, община Калояново. Те са част от изплатените  300 000 лева държавна помощ на семействата, пострадали от природни бедствия през това лято. През юли 42 вили изгоряха напълно от огнената стихия, като подадените заявления за помощ в общината са..

публикувано на 06.08.24 в 15:54

"Полицай" Попов и "инспектор" Петров мамят пенсионери в Пазарджик

Полицията в Пазарджик отчита отново активиране на опитите за телефонни измами в региона. Използва се познатата схема, при която измамниците се представят за полицаи. Важен момент в обаждането е, че измамниците обикновено се представят за "полицай Попов" и "инспектор Петров". Те атакуват самотните възрастни хора психически, като им обясняват, че са..

обновено на 06.08.24 в 11:23