Проблемите и перспективите при използването на минералните води, ангажиментите на областните и общинските управи и взаимодействието им с институциите в системата на училищното образование, състоянието и тенденциите в демографското развитие на общините са сред темите, които ще дискутира на двудневен форум в Хисаря Регионалният съвет на Южен Централен регион.
От двудневния Регионален съвет на Южен Централен регион в Хисаря, включване на д-р Татяна Ангелова експерт на Българския съюз по балнеология и Спа туризъм и председател на Асоциацията на лекарите по физикална медицина и рехабилитация. Разговор за използването на минералните води в района. Инвестиционно, достъпно и здравословно.
Нашият район е вторият в страната, който има най-много минерални източни в режим на експлоатация. 25 % от находищата на минерална вода са тук и има няколко града, които са известни - Хисаря, Велинград, Девин, донякъде Стрелча, каза в интервю за програма "Точно днес" д-р Татяна Ангелова. Но останалите, които не са чалко, не са разработени.
Тя подчерта, че ние сме единствената страна в света, където предлагаме от 7 до 10 дни лечение, но трябват две или три седмици рехабилитация и лечение. Това е голям проблем в здравеопазването, смята още д-р Ангелова. И подчерта важността на балнеолечението при много заболявания, между които инсулт и инфаркт.
Само 7 години след Освобождението, у нас се изцдава първия каталог на минералните води. Те са използвани освен от римляните, и от древните траки.
Днес нивото на българската балнеология и спа туризъм, според д-р Ангелова са в унисон със световните тенденции.
На форума ще се коментират възможностите за прилагането на подхода "Водено от общността местно развитие", като на този етап частният сектор е водещ, а държавата трябва да догонва. Нещо, което трябва да е в обратна пропорция.
Минераланите води като природна даденост, заедно с климата и билките, са възможност за основата на голяма индустрия, от която държавата да печели.
Интервюто с д-р Татяна Ангелова е в звуковия файл.
Заради напредването на ремонта на Бетонния мост над бул. „Христо Ботев“ се повишава опасността от падане на мазилка и други строителни материали, предупредиха от ОП „Организация и контрол на транспорта“. Затова от днес до 20 декември се забранява преминаването на пешеходци и паркирането на автомобили по бул. „Христо Ботев“ под мостовото съоръжение...
Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните, след взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. Според..
И кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. Децата и учениците ще се върнат в детските градини и учебните заведения на 6 януари. "По този начин ще се съобразим и със семействата, които пътуват за празниците, както и с тези, които планират да бъдат по-дълго време с близките си.", посочи кметът Михайлов.
С близо 50 процента са нараснали случаите на домашно насилие в Пловдивска област спрямо миналата година – сочат данните на полицията. Тревожната статистика разкри комисар Красимир Аргиров, началник на „Охранителна полиция“ в регионалната дирекция на МВР. За първите 6 месеца на тази година са образувани 119 досъдебни производства за домашно..
Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния приток...