Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът да определя необходимостта от специалисти

Сред темите  на деня е категоричната стъпка, която  направиха 14 училища в 10 града в страната, въвели от настоящата 2016-2017 учебна година дуалното обучение.  Първата паралелка деветокласници в цялата страна, която ще се обучава по дуалната система по новия закон и без да разчита на проекти, тръгва в Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване  „Христо Ботев“ . За амбициите на  реформата, очакванията и предизвикателствата –директорът  Костадин Костадинов. 

Дуалното обучение е предизвикателство за нашето училище с почти 110 – годишна история и едно от най-старите занаятчийски училища в България, заяви Костадинов Той  подчерта, че със специалността „производство на тапицирани изделия“ в професията „технолог в мебелното производство“  училището дава изпреварващо знание на учениците, тъй като не чака проекти, а „се хвърля в дълбокото“ на база на новия Закон за  професионалното образование.  Учениците от 9 и 10 клас в тази специалност ще останат в класните стаи на професионалната гимназия, а в 11 и 12 клас –  три дни в училище и два дни - в реална работна среда. Това ще се заплаща, учениците ще имат трудови договори и  осигуровки. Срещата в реална работна среда ще им даде възможност да се развиват по-добре професионално в бъдеще, подчерта Костадинов.

По думите му обществото е започнало вече да се ориентира към професиите и към професионалното знание, на което принадлежи й бъдещето. Заедно с това трябва да се изучават и различни езици, и новите технологии, защото в мебелната индустрия навлязоха нови машини и  представата за „дърводелец“ вече  не е актуална. Имаме компютри, лазер за рязане и кроене на дървесина, всичко се обработва в електронен вариант и след това се подава намашината, подчерта още директорът на Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване  „Христо Ботев“ Костадин Костадинов.

 Повече чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34