Ще намери ли Европа обща формула за бежанците и какъв е пътят на България в усилията за решение на казуса – оцеляване или съживяване на европейския ни дом с общите усилия на държавите –членки. По темата – събеседник от Брюксел политическият анализатор Петко Георгиев.
Виктор Орбан не е добрият адвокат на българската кауза и добра изходна точка за началото на този диалог. Това заяви Георгиев, като припомни, че преди няколко дни дори имаше предложение Унгария да бъде „изхвърлена“ от ЕС заради поведението си. Българската позиция за получаване на повече европейски средства не се подкрепя само от Орбан и слава Богу, подчерта Георгиев. По думите му България засега е предпазена от бежанската война единствено заради добрата воля и усилието на турските власти. Ако споразумението между ЕС и Турция, което така и не се реализира и има опасност да се провали окончателно, има много сериозна опасност бежанците от Турция да тръгнат към ЕС, което означава да тръгнат към България и да останат тук, защото другите граници вече са затворени. Сигуацията е наистина критична и тя изисква радикални мерки. Много активната и нетърпеливата позиция в този смисъл на българското Правителство е правилна. Страната ни не може без европейските пари да се справи със сигуацията. Георграфски България е така разположена, че има силна необходимост от това веднага да се вземат мерки от прилагането на споразумението между ЕС и Турция и по укрепването на нашата граница. Ние сме първата врата, през която бежанците ще минат, ако Турция ги изпрати отново към ЕС. Речта на Юнкер пред ЕС очертава една от гледните точки как трябва да бъде решена кризата и как да се развива ЕС нататък, подчерта още политическият анализатор Петко Георгиев.
Чуйте повече от звуковия файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..