Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бокова и Георгиева са в двата полюса на новата Студена война

Много слаба стъпка на българската дипломация – такъв коментар направи проф. Владимир Чуков, международен анализатор и арабист на създадената ситуация с двете български кандидатки за генерален секретар на ООН.

Голямото бълбукане за ООН всъщност е вътрешен проблем- допълни той, колкото по- далеч от държавата сме- толкова по- меки са коментарите.

Според Чуков случилото се буди тревога защото показва огромното разцепление в българското общество, което е предпоставка за регрес.

Анализаторът обобщи, грешките на българската дипломация. По думите му не  е направен автентичен анализ какви са шансовете на Ирина Бокова да успее за този пост – нито от този кабинет, нито от предишния мандат, в който тя бе номинирана. Ние имаме прекъснат външнополитически процес, решения и политики, които се реализират на парче. Следващият анулира политиката на предшествениците.

Така или иначе- промяната хвърля сянка върху суверенитета на българския избор.

Преди седем години, припомни Чуков  тя лесно и успешно успя с кандидетурата си за шеф на ЮНЕСКО, но и реалниностите в света бяха различни. Сега сблъсъкът Русия- САЩ е  тотален, на практика се възпроизвежда Студената война.

2009-та Бокова олицетворяваше политиката на  Запада, сега вече не е така.

Много отдавна е подсказано, че тя няма да преодолее неодобрението на Великобритания и САЩ, казала ги е и помощник- държавният секретар на САЩ Виктория Нюланд, която беше тук преди няколко месеца - сподели Владимир Чуков по данни на свои източници.

Той припомни и още един факт, който илюстрира нивото на което се взимат решенията за заемане на тези постове. Бутрос Гали, който преди оглавяваше ООН, единствен  е получи вето от САЩ при избора си. Веднага след кончината му излиза информация, че е бил агент на КГБ и това хвърля нова светлина на причините за провалите на американската политика в различни международни конфликти.

описвайки глобалните интереси -  Владимир Чуков обобщи, че нашите две кандидатури попадат в поляризацията на световните колоси в политиката.

България е в резачката на нова световна Студена война.

Като прогноза дали ще се спази регионалният принцип в неписаното правило , което подсказва изборът да е жена и то от Източна Европа – в  региона витае духът на противоборството, на антикомунизма, „за“ и „против“ Русия и най-  добрия пример, за съжаление, е нашата държава- каза проф. Чуков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бих помислил дали да участвам в новия служебен кабинет

"Ако получа покана от новия министър-председател за участие в служебния кабинет, бих го изслушал, бих изслушал целите и приоритетите и тогава бих помислил, но към този етап аз покана нямам и въпросът ви към момента няма никакво значение". Това заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков пред журналисти в Пловдив, в..

публикувано на 09.08.24 в 14:43

Избори на 20 октомври, Горица Грънчарова е служебен премиер

Считам, че най-подходящата дата за провеждане на новите предсрочни парламентарни избори е 20 октомври. Това заяви президентът Румен Радев по време на срещата си с Горица Грънчарова – Кожарева, която държавния глава определи за нов служебен премиер. Той й възложи в срок до 19 август да предложи структура и състав на служебен кабинет.  Указът..

обновено на 09.08.24 в 14:10

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15