Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човешкият фактор е най-важен за киберсигурността

Заплахите в съвременния свят са на физическо и виртуално ниво. Говорим за среда, в която нещата са оставени на еволюционния си ход – по-подготвеният и по-добър да оцелее. Това заяви за Радио Пловдив инж. Георги Пенков - специалист по киберсигурност.

Когато работим в интернет, е добре да имаме яснота каква е степента на защита на дадената система, която ползваме. Както се заговори за обучение по програмиране от най-ранна детска възраст, така ние повдигаме въпроса за цифрова хигиена. Както ежедневно се предпазваме от биологичните вируси, така трябва да се пазим и от дигиталните.

Според Пенков технологиите са само един аспект от предпоставките за пробив в една система, по-важният е човешкият фактор. Любопитно е, че най-големите хакове на системи – банкови или държавни като Департамента на САЩ, почти винаги са подпомогнати от вътрешен човек. Дори и несъзнателно. Може да подпомогнем интервенцията и като използваме прости пароли или ги споделяме пред външни фактори. Като оставяме отворена пощата си на външни компютри, до които имат достъп много лица.

По отношение на електронното гласуване техническите предпоставки за сигурност на вота са налице. Обаче отново става въпрос за човешкия фактор, от където биха могли да дойдат и възможностите за манипулация. Това обаче е политически въпрос.

Цялото интервю с Георги Пенков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18