Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Твърденията за скок на заплатите в здравеопазването са манипулация

Д-р Галинка Павлова - заместник-председател на БЛС

В колективния трудов договор, подписан в сферата на здравеопазването, се посочва не увеличаване на работните заплати, а увеличаване на минималните осигурителни прагове. На практика това означава само едно: гарантирано увеличаване на приходите в държавата от завишените осигуровки – личните и тези, на работодатели, изчислени върху по-високия осигурителен праг. 

Самите лечебни заведения в повечето случаи, ако нямат достатъчен финансов ресурс – тези, които се финансират от здравната каса, не биха могли да увеличат  заплатите на хората и най-вероятно тези възнаграждения ще останат същите. Дори имаме съмнения, че по този начин, когато повече средства отиват за осигуровки, ще остане реално по-малка сума за възнаграждения и сигурно ще се стигне не до увеличаване, а до намаляване на заплатите, съкращения, повече дългове на лечебните заведения, а за някои от тях – и до фалит. Това заяви д-р Галинка Павлова.

По думите й, БЛС приветства желанието да бъдат увеличени възнагражденията на медицинските специалисти – лекари, акушери, лаборанти,сестри, но цифрите, които са  изнесени в публичното пространство, са единствено пожелателни. Увеличението е възможно само за лечебните заведения на бюджетна издръжка, а за финансираните от Здравната каса, увеличението не може да се случи. В подписания рамков договор е посочено, че няма да се увеличава ресурсът на  здравната каса. Как тогава ще постигнем увеличаване на заплатите с 15 или 30%, ако общо този ресурс не бъде увеличен?!  Винаги сме казвали от Лекарския съюз, че бюджетаът на касата е недофинансиран, че клиничните пътеки, които са силно подценени, са много и в тях не е включен трудът на лекара. Твърденията за увеличение на възнагражденията здвучат популистки във времето преди избори – дори -  манипулативно и няма как да бъдат  постигнати, подчерта още заместник-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова. 

Най-голямата диспропорция при разпределението на средствата в здравеопазването е в бързият темп на  нарастване на сумите за лекарства. Около  един милиард и 200 милиона са  необходими, за да се покрият лекарствата за домашно, болнично и онколечение. Сумата за това е порастнала около 4 пъти през последните две години. В същото нреме обаче изостава финансирането в извънболничната помощ. В болниците пък има голяма отворена ножица между различните пътеки. Някои от тях са добре финансирани, а други – силно подценени, губещи и това води до отказ на лекарите да работят и специализират по тези специалности, уточни д-р Павлова.  

  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34