Община Пазарджик ще се включи във финансирането на проучванията на селищната могила "Юнаците" и консервацията на находки от халколитното селище, открито там, съобщи кметът Тодор Попов.
През последните години финансовият ресурс за разкопките на могилата, която се намира на 8 километра от града, се осигурява от Регионалния исторически музей - Пазарджик чрез фондация "Балканско наследство" и Министерство на културата.
От историческият музей в Пазарджик посочиха, че селището е датирано към 4 700 - 4 600 г. пр. н.е. и се смята за първообраз на съвременния град. То е с около 2000 години по-старо от градовете в Микенска Гръция, считани за най-древните в Европа, и с 1000 години - от градовете в Месопотамия и Египет, приети за най-ранните в света. От музея припомнят още, че при разкопките тази година е открито златно мънисто в халколитен пласт от около 4 600 г. пр. Хр., което е дало основание на научния ръководител на проучванията доц. д-р Явор Бояджиев да обяви, че това е най-старото обработени злато, намерено до момента в Европа.
В археологическите проучвания на селищната могила "Юнаците", които продължават вече 40 години, са участвали екипи от бившия СССР и Гръция. През последните години на нея се провежда и полево училище по археология с участници от САЩ, Канада, Китай, Франция, Германия.
Всички находки, открити в селището, се съхраняват във фонда на Регионалния исторически музей в Пазарджик.
За конкретна сума засега не може да се говори, съобщи директорът на Историческия музей в Пазарджик Борис Хаджийски. По думите му, тези пари и средствата, които ще се търсят от още няколко източника, трябва да осигурят три месеца годишно работа на обекта.
От 2001-ва година археологическите проучвания на селищна могила „Юнаците“ се ръководят от доц. Явор Бояджиев от Националния археологически институт с музей към БАН. Могилата от 2 декара и селището около нея, обхващащо близо 100 декара, са обитавани от най – ранните земеделци в Европа. Датировката е от около 6 000-та година преди Новата ера и със сигурност може да се твърди, че ние сме началото на Европа, категоричен е ученият.
Тази година за работата си на могила „Юнаците“ археолозите успяват да съберат общо около 15 хиляди лева!
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..
Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..