Баланс между износ и вътрешно потребление отчитат икономическите анализатори на БАН в доклада на Института за икономически изследвания на БАН . Изнесените данни коментира заместник-директора проф. д-р Искра Белева.
По- добра бе годината за селското стопанство и туризма, позитивни са сигналите, които идват и от пазара на труда. Отчита се обаче, че възможностите на инвестициите се силно подценени, по- ниски са приходите и на европейски средства.
Милиарди са в спестявания, а това показва, че все още има недоверие на хората в стабилността на икономическите процеси. Това е част от структурните дисбаланси, които са характерни за българската икономика.
Все пак прогнозата е, че ако се запази вътрешната политическа стабилност и не се влоши международния климат – догодина растежът ще е окло 2-2.2%.
Икономистите на БАН констатират положителни тенденции на пазара на труда в България.Под въпрос остава прогнозираната в Национална програма за развитие: България 2020 стойност на коефициента на икономическата активност - 76 процента през 2020 година за възрастовата група 20-64. По думите на учените от БАН при сегашното равнище от 68 процента икономическа активност за тази възрастова група, в рамките на следващите четири години трябва да постигнем нарастване от близо 8 процентни пункта, което не изглежда много реалистично.
В рамките на ЕС България има по-висок темп на нарастване на заетостта от съседна Румъния, но по-малък от страни като Чехия и Италия . Отраслите, които поемат работната сила са промишлеността- добиваната и преработващата, търговията, услугите и държавното управление. Намаление на заетостта има в селското стопанство, строителството, операциите с недвижими имоти, професионалните дейности и научните изследвания
Сериозни проблеми на пазара на труда остават ниското захранване на трудовия ресурс по демографски причини, както и нарастването на производителността на труда. Повишаването на производителността на труда е основна важна задача, на която трябва да се гледа приоритетно, доколкото тя е в състояние да компенсира негативите на демографския натиск и да създаде база за повишаване на доходите на населението, заяви Белева.
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..