„Боговете харесват смелите“ - тезата е надслов на срещата-разговор с невероятния българин Боян Петров – алпинист, зоолог, спелеолог в Националния природонаучен музей, изкачил досега осем осемхилядника и човек, чийто мащаб на духа е съизмерим единствено с върховете, граничещи с небесната необятност. Преди срещата в Дом на културата „Борис Христов”, с която „Националната асоциация на децата и младите хора с диабет“ стартира поредицата събития в Месеца на диабета и Световния ден за борбата с болестта – 14 ноември, Боян Петров - много лично за себе си и за каузите, които отстоява.
Личност с необикновена съдба и амбиции, успял да преодолее два пъти рака, диабетик. Тежката катастрофа, която преживя през август, когато бе пометен по пътя в Кресненското дефиле по време на екологичен мониторинг на бъдещата автомагистрала „Струма”, му нанася тежки травми с опасност за живота. Преодолява ги и вече има нови цели и амбиции.
Участвам в каузи, на които съм посветил целия си живот. Искам да се видя с родителите и техните дечица, които през последната година са придобили диабет. Десетки дечица и млади хора всяка година стават диабетици и за родителите им за тях това е краят на света, край на щастливото детство на децата им. Това са състояния, в които е много тежко за тях. Срещаме се два или три пъти годишно и се надявам при днес да видя повече усмивки, заяви Боян Петров .
По думите му за него него няма нищо катастрофично, защото е зареден с голяма доза оптимизъм и се радва, че е жив всеки един ден, защото алпинистите живеят с мисълта, че може понякога и да няма „утре“.Събуждам се с голяма енергия за всеки ден и затова се раздавам за каузи с мисълта, че гласът ми ще допринесе за това, да се случват нещата, както ние искаме. Това се отнася не само за каузата на децата с диабет, а и за национален парк „Пирин“, който е изправен пред опасността да бъде поредната строителна площадка. Довършвам и книга, в която ще събера всичко преживяно през последните 15 години, откакто се занимавам с алпинизъм. Ще разкажа, че маниите ми не са чак такива, че другите да не могат да ги правят. Стъпка по стъпка ще ги поведа, за да им покажа, как се стига до облаците, заяви Боян Петров. Той бе категоричен, че най-големите му премеждия не са в планината, а в града, когато трябва сам да прецени, дали да направи рискова крачка или - не. Най-важното е да се завърнеш жив от всяка точка и колкото повече драматични неща ми се случват, ставам по-силен в желанието си да надживея ситуацията и да оцелея. Това не можеш да го направиш, ако си рисков играч и аз не го търся.
Повече чуйте от звуковия файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..