„Боговете харесват смелите“ - тезата е надслов на срещата-разговор с невероятния българин Боян Петров – алпинист, зоолог, спелеолог в Националния природонаучен музей, изкачил досега осем осемхилядника и човек, чийто мащаб на духа е съизмерим единствено с върховете, граничещи с небесната необятност. Преди срещата в Дом на културата „Борис Христов”, с която „Националната асоциация на децата и младите хора с диабет“ стартира поредицата събития в Месеца на диабета и Световния ден за борбата с болестта – 14 ноември, Боян Петров - много лично за себе си и за каузите, които отстоява.
Личност с необикновена съдба и амбиции, успял да преодолее два пъти рака, диабетик. Тежката катастрофа, която преживя през август, когато бе пометен по пътя в Кресненското дефиле по време на екологичен мониторинг на бъдещата автомагистрала „Струма”, му нанася тежки травми с опасност за живота. Преодолява ги и вече има нови цели и амбиции.
Участвам в каузи, на които съм посветил целия си живот. Искам да се видя с родителите и техните дечица, които през последната година са придобили диабет. Десетки дечица и млади хора всяка година стават диабетици и за родителите им за тях това е краят на света, край на щастливото детство на децата им. Това са състояния, в които е много тежко за тях. Срещаме се два или три пъти годишно и се надявам при днес да видя повече усмивки, заяви Боян Петров .
По думите му за него него няма нищо катастрофично, защото е зареден с голяма доза оптимизъм и се радва, че е жив всеки един ден, защото алпинистите живеят с мисълта, че може понякога и да няма „утре“.Събуждам се с голяма енергия за всеки ден и затова се раздавам за каузи с мисълта, че гласът ми ще допринесе за това, да се случват нещата, както ние искаме. Това се отнася не само за каузата на децата с диабет, а и за национален парк „Пирин“, който е изправен пред опасността да бъде поредната строителна площадка. Довършвам и книга, в която ще събера всичко преживяно през последните 15 години, откакто се занимавам с алпинизъм. Ще разкажа, че маниите ми не са чак такива, че другите да не могат да ги правят. Стъпка по стъпка ще ги поведа, за да им покажа, как се стига до облаците, заяви Боян Петров. Той бе категоричен, че най-големите му премеждия не са в планината, а в града, когато трябва сам да прецени, дали да направи рискова крачка или - не. Най-важното е да се завърнеш жив от всяка точка и колкото повече драматични неща ми се случват, ставам по-силен в желанието си да надживея ситуацията и да оцелея. Това не можеш да го направиш, ако си рисков играч и аз не го търся.
Повече чуйте от звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..