Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмината "гюленисти" трябваше да бъдат съдени у нас

Преди дни МВР предаде на турските власти 7 нейни граждани, задържани у нас и заподзрени за връзки с Фетхуллах Гюлен. Георги Димов, бивш генерален консул на България в Одрин, смята, че институциите у нас не бяха информирани за станалото. 

Случи се беззаконие с екстрадирането на турските граждани. По думите му, проблемът се замита под чергата. Тези 7 граждани са извършили най- малко две престъпления, каза Димов и попита защо не им е повдигнато обвинение – за незаконно влизане и за опит за незаконно излизане. Ако им беше повдигнато обвинение трябваше да им бъде осигурена и адвокатска защита.  Нашата общественост трябва да иска да научи какво се е случило с турските граждани, каза дипломатът.

Според него липсва и информация дали им е осигурен заклет преводач, както и кой е осигурил преводача – българската държава или дипломатическите мисии на турската страна у нас.

Стои и въпросът дали тези граждани не са поискали убежище в страната. Това са интелигентни хора – полицаи, университетски преподавател, учител, те знаят какво са направили, защо преминават границата, коментира Димов.

Какво се е случило с тези хора и защо са върнати бързо на Турция ще стане ясно като се прочетат резултатите от изборите в Турция, обобщи той.

Георги Димов смята още, че неоснователно се  мълчи и за изказването на Ердоган с претенции за  Западна Тракия, Варна и Кърджали. И по този случай България продължава да мълчи. Нахалството на Ердоган няма граници, а апетитът идва с яденето, затова трябваше българските институции да реагират, каза Георги Димов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Режимът на пауза за кабинета трябва да прекъсне

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59