Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 донорски случая - 300 спасени живота

За кампанията, която в европейски мащаб  тази седмица тече под надслов „Частица  от теб може да бъде за някого целия свят“, проблемите, обществената информираност  и нагласите по темата за донорството – събеседник – д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ „Св.Георги“ – Пловдив. 

Донорството и трансплантацията  е свята и висша медицинска дейност, неин връх и не вярвам, че в 21 век може да има човек, който да не разбира задачите и целите й. Българинът обаче в тежкото си ежедневие най-малко е подготвен и се замисля за донорството  в критичен момент и успява да обсъжда проблемите, зад които се крие и горчива истина – глобална липса на доверие в българския лекар. Тази политика е градена с години и за съжаление, това недоверие го виждам в очите на пациентите дори тогава, когато като медици се справяме доста добре.  Когато обаче говорим за донорство в тежък момент, нещата изглеждат грозно – изключително негативно отношение към повдигнатите въпроси. Това каза д-р Костадин Чифлигаров – координатор по донорство в УМБАЛ“Св.Георги“.

Българинът мисли от днес -  за утре и изобщо не се замисля за това, че има и „утре“, и „другиден“. Хората избягват да мислят по този въпрос, защото и без това животът им е достатъчно тежък. Не трябва да забравяме обаче, че развитите страни в областта на донорството са страни с изключително висок стандарт на живот. Доверие към здравната им система, към здравните им  работници......... Липсата на информация води до недоверие, несигурност, нежелание да се дискутира. Нежеланието пък да се дискутира води до  ниски реализирани донорства и трансплантации. А ниският брой трансплантации води до ниска осведоменост. Това е порочният кръг, от който трябва да избягаме. Нещо като параграф....не 22, а -  23, заяви  д-р Чифлигаров.

В Пловдив досега тази година няма донорска ситуация. Досега основната донорска база тук беше УМБАЛ „Св. Георги“, но с изместването на пациентопотока в групата на онкология, възрастни пациенти с множествени заболявания, 24-часова спешност, много наподобяваща работата в „Пирогов“, се намали активността и участието на базата, от гледна точка на Пловдив. Надявам се обаче със завършването на проекта,  който сега се осъществява, свързан с мозъчните инсулти, това да рефлектира и върху подобряване на дейността, свързана с осигуряването на реални донори, заяви д-р Чифлигаров.

Благодарение на дейността на Изпълнителната агенция по трансплантации, сега съществува реална тенденция към  увеличаване на броя на трансплантациите, което бе подчертано и от ЕК. Доказали сме с времето, че имаме изградена работеща система. Дейностите по трансплантациите обаче са непредвидими, но това, което може да се планира, са донорските бази. Като радостен, д-р Чифлигаров посочи факта, че България и Латвия  са били обявени  като перспективни страни България за развитието на донорските  програми във връзка с последните данни от извършените трансплантации. На тази база  е била и поканата от Испания за старт на проекта за целево обучение на медицински специалисти в областта на неврохирургията и ако се окаже, че пациентът евентуално би могъл да влезе в графата като евентуален донор, те да предприемат необходимите специализирани действия, като стартират програмата за това в пълен обем. 100 донорски случая - това са 300 спасени човешки живота. Това е желанието ми, подчерта още  д-р Косадин Чифлигаров. .  

 Повече чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

При неразположение да потърсим лекарите

В България няма данни  за регистрирани случаи на новия щам „Флирт“. Подвариантът FLIRT на коронавируса обаче все по-активно настъпва в Гърция и е въпрос на време да стигне и до нас. За превенцията, симптомите и мерките свързани със заболяването, коментар на  д-р Христиана Бацелова – епидемиолог и преподавател в Медицински университет Пловдив:..

публикувано на 12.07.24 в 10:12

В планинския туризъм трябва да има етика

"Професията планински водач във вида си в момента у нас при новите условия е умираща. Той не може да бъде едно лице, което  води хората от една до друга точка, без никаква друга услуга и без да е полезен на хората. Те просто си пускат телефоните, за да стигнат. И това поставя въпроса за какво изобщо ни е необходим планинският водач". Това попита Момчил..

публикувано на 12.07.24 в 09:35

До 8 години затвор очакват лекарите с измамната схема

Между 2 и 8 години наказание предвижда законът за двамата лекари Веселин Станчев и Найден Пъджев, арестувани за документна измама с фиктивни процедури за физиотерапия, с които са източвани пари от Здравната каса в Пловдив.   Разследването е започнало след сигнал от пациентка, която видяла в медицинското си досие, че има рехабилитационни процедури, които..

обновено на 11.07.24 в 13:35

ДПС без Делян Пеевски искат организации в Пловдив и Смолян

Решението ни е ДПС без Делян Пеевски – това обявиха в декларации членовете на Областният съвет на ДПС в Смолян и Младежката им организация. По- късно същата декларация бе подкрепена и от ръководствата на Движението в пловдивските общини "Марица", "Родопи", Асеновград, Сопот,  Карлово, Калояново,  Куклен и Кричим.  Въм фейсбук-групата „Аз подкрепям..

публикувано на 11.07.24 в 12:24

Жители на Доспат излязоха на протест пред парламента

До сградата на Народното събрание се проведе протест, с който  граждани поискаха оставката на кмета на Доспат Елин Радев. Протестиращите не са само от Доспат, а и от други градове. Кметът, който е трети мандат, оказва политически натиск върху тези, които не го подкрепят, заявиха протестиращите. Никой не ни чува в Доспат и заради това..

обновено на 11.07.24 в 11:12