Площадното пространство в Стария град, пред храм "Св. Никола", от 1 ноември ще носи името на големия художник Димитър Киров. Там ще има и негова мозайка "Тракийка", която е дарена от съпругата на художника балетмайстора Русалия Кирова, а самото монтиране на мозайката ще бъде осъществено безвъзмездно от Жорж Трак.
Идеята поначало я даде един от журналистите, това не е моя идея, дадоха я – хората го помнят, знаят го и той е предложил. И от там тръгнаха нещата и аз започнах тази борба, която не беше лесна, но в края на краищата все пак трябва да се благодари на общината, която реши да бъде в Стария град и аз се зарадвах, когато ми се обадиха и казаха сега може ли в Стария град, при църквичката „Свети Николай” да бъде, аз казах – разбира се, важно е да е в Стария град, където той е живял, където той е творил, където са неговите фрески, ателиетата му, три ателиета е сменил там, отделно от това, че сме живели заедно по това време в Стария град. Аз 45 г. съм била с него и сме обиколили – при Начо Културата в началото живеехме, но той работеше все там. Неговият дух е там.
И сега съм много доволна и щастлива, че там ще бъде това, защото трябва младите поколения да знаят кой е Димитър Киров. Именно затова се боря и за тази мозайка, все още се боря. Трябваше да се случи за Димитровден, но сега на 1 ноември – Деня на будителите ще бъде поставена табелата и сутринта ще бъде откриването на площада. А пък по-нататък вече моята борба е, че трябва да има нещо, което да напомня за Димитър Киров. Защо? Защото познават го всички възрастни пловдивчани, познават го и по-младите, но вече децата, тепърва младото поколение те няма да знаят ако има само една табелка Димитър Киров и ако не му е разказано на това дете кой е той, няма как да знае ако има само една табелка „Димитър Киров” и ако не му е разказано кой е Димитър Киров то няма да знае.
Така че трябва да има нещо, трябва да има поне образът му там, да се знае, че той е голям художник. И при това положение аз искам да даря една мозайка, но за съжаление има неща, които трябва да се минат, процедурата е дълга. Реших да подаря една тракийка, хубаво е там да има нещо по-жизнено, по-цветно, както беше той. И защо не, в Стария град това ще бъде много хубаво, така смятам.
Интервюто с Русалия Кирова е в звуковия файл.
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от акторската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор- ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето и..
С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..
Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..
С изложба в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик ще бъдат отбелязани 120 години от рождението на известния български художник Георги Герасимов. Експозицията е с надслова „Лиричният поет от Тракия“. Ще бъдат показани 312 творби (живопис, графика, рисунка, експерименти и проекти) с богат тематичен диапазон, албуми и клише. От..
Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилям и Боно. Унгарец по националност, той..