Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Площад в Стария град ще носи името на художника Димитър Киров

Площадното пространство в Стария град, пред храм "Св. Никола",  от 1 ноември ще носи името на големия художник Димитър Киров. Там ще има и негова мозайка "Тракийка", която е дарена от съпругата на художника балетмайстора Русалия Кирова, а самото монтиране на мозайката ще бъде осъществено безвъзмездно от Жорж Трак. 

Поставянето на табелата с надписа трябваше да бъде на Димитровден, но се отлага за дея на будителите 1ноември, каза за Радио Пловдив Русалия Кирова. Тя се бори за каузата от дълго време, след като възрази  името на Ди Киро да носи улица в един от кварталите на града, в която са обособени улични зони с имена на военни. 

Идеята поначало я даде един от журналистите, това не е моя идея, дадоха я – хората го помнят, знаят го и той е предложил. И от там тръгнаха нещата и аз започнах тази борба, която не беше лесна, но в края на краищата все пак трябва да се благодари на общината, която реши да бъде в Стария град и аз се зарадвах, когато ми се обадиха и казаха сега може ли в Стария град, при църквичката „Свети Николай” да бъде, аз казах – разбира се, важно е да е в Стария град, където той е живял, където той е творил, където са неговите фрески, ателиетата му, три ателиета е сменил там, отделно от това, че сме живели заедно по това време в Стария град. Аз 45 г. съм била с него и сме обиколили – при Начо Културата в началото живеехме, но той работеше все там. Неговият дух е там. 

И сега съм много доволна и щастлива, че там ще бъде това, защото трябва младите поколения да знаят кой е Димитър Киров. Именно затова се боря и за тази мозайка, все още се боря. Трябваше да се случи за Димитровден, но сега на 1 ноември – Деня на будителите ще бъде поставена табелата и сутринта ще бъде откриването на площада. А пък по-нататък вече моята борба е, че трябва да има нещо, което да напомня за Димитър Киров. Защо? Защото познават го всички възрастни пловдивчани, познават го и по-младите, но вече децата, тепърва младото поколение те няма да знаят ако има само една табелка Димитър Киров и ако не му е разказано на това дете кой е той, няма как да знае ако има само една табелка „Димитър Киров” и ако не му е разказано кой  е Димитър Киров то няма да знае. 

Така че трябва да има нещо, трябва да има поне образът му там, да се знае, че той е голям художник. И при това положение аз искам да даря една мозайка, но за съжаление има неща, които трябва да се минат, процедурата е дълга. Реших да подаря една тракийка, хубаво е там да има нещо по-жизнено, по-цветно, както беше той. И защо не, в Стария град това ще бъде много хубаво, така смятам.

Интервюто с Русалия Кирова е  в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от акторската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор- ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Ето и..

обновено на 05.02.25 в 14:53

"Преплетеният човек" е новият проект на Драмата в Пловдив

С научна конференция и изследване „Средиземно море: преплитане на цивилизации, религии, култури“, която ще се проведе на 7 февруари, Драматичния театър в Пловдив започва нов интригуващ проект. Това се два първите два етапа към създаването на мащабен мултижанров спектакъл „Преплетения човек“ в търсенето на общия код на средиземноморския човек през..

публикувано на 05.02.25 в 12:04

Изложба разказва историята на Родопската теснолинейка

Изложбата „Родопската теснолинейка – 80 години история“ се открива днсе в залата за временни изложби на Регионален исторически музей – Пазарджик. Тя е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920..

публикувано на 05.02.25 в 11:06

Изложба с творби на Георги Герасимов в Пазарджик

С изложба в Художествената галерия „Станислав Доспевски“ в Пазарджик ще бъдат отбелязани 120 години от рождението на известния български художник Георги Герасимов. Експозицията е с надслова „Лиричният поет от Тракия“. Ще бъдат показани 312 творби (живопис, графика, рисунка, експерименти и проекти) с богат тематичен диапазон, албуми и клише. От..

обновено на 05.02.25 в 07:45

„Черната книга“ на Свами Тиртха с представяне в Пловдив

Представяне на „Черната книга“ на Свами Тиртха ще направи известният журналист Георги Тошев  в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив. Книгата съдържа 366 медитативни техники за всеки ден. Почитателите могат да вземат лични автографи от автора. Свами Тиртха е любим автор на музикантите Роби Уилям и Боно. Унгарец по националност, той..

публикувано на 05.02.25 в 07:37