Първата френскоезична "История на България от древността до наши дни" /Histoire de la Bulgarie de l'Antiquité à nos jours/, написана от български автор – Димитрина Асланян, ще бъде представена в Литературния салон на читалище „Алеко Константинов” - Пловдив днес от 17.30 ч. от Евдокия Емануилова - историк.
Първата и засега единствена пълна история на България на френски език, е преведена на италиански и английски. Предстои публикуването на книгата на български език. Екземпляри от изданието можете да видите в библиотеката на читалище „Алеко Константинов”, като преводът на части от книгата е направен специално за срещата в Пловдив.
На срещата ще присъства нейният съпруг – Рафи Асланян, с когото Димитрина Асланян написва на френски език сборник биографични есета за видни наши будители от XIX и XX век, борили се за освобождение и възход на българския народ „Forgerons de l’histoire bulgare“. През последните десетина години г-жа Асланян пише статии за историята на българските градове, а след това и за големите български писатели, които публикува на френски език в издаваното от писателя Тончо Карабулков списание „Периодичен преглед на живота в България”. Те напуска този свят в началото на 2015 г.
На снимката инж. Рафи Асланян, чието първо работно място през 1955 г. е точно Радио Пловдив.
Аз съм българин! Това казва на всички, които го попитат Рафи Асланян, който от 49 г. живее и работи в Париж. Той е роден в Пловдив и през 1967 г. заедно със съпругата му доц. Димитрина Иванова Асланян емигрират от тогавашния режим във Франция.
Първото му работно място през 1955 г. е като инженер в Радио центъра в Пловдив, след което следва научна кариера в София. Той е един от създателите на първия български компютър „Витоша“, има и много научни открития и патенти.
И сега на 86г. той работи във фирма, занимава се с внедряването на 32 млн. електронни електромера в електрическата система на Франция. Той пристигна в Пловдив за представянето на първата френскоезична "История на България от древността до наши дни", написана от съпругата му. Една премиера организирана от историка Евдокия Емануилова след среща с него в Париж.
Още от интервюто на Живка Танчева с Рафи Асланян.
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..