Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обсъждат недвижимото културно наследство на Пловдив

| обновено на 27.10.16 в 12:12

Форум-дискусия на тема "Недвижимото културно наследство – опазване, контрол, санкции”   се проведе в Дома на културата „Борис Христов“.



Целта е да се даде възможност на специалисти, иновативни организации и студенти да се запознаят с казусите и възможните решения, обвързани с недвижимото културно наследство и съвременния град. Събитието се организира като етап от развитието на проекта „Тютюневият град“. 

 Инициативата е на фондация „Пловдив 2019“ и е предизвикана от събдата на съборените и изгорели тютюневи складове, някои паметници на културата. 

Ние се опитваме да скъсим разстоянието между Община Пловдив и собствениците. А също и да образоваме гражданите. Правим най-доброто на което сме способни. А на какво е способна самата Община - времето предстои да покаже", обясни в интервю за Радио Пловдив Манол Пейков, модератор на форума и член на УС на Фондация "Пловдив 2019". Той подчерта, че в целия свят хората, които са собственици на сгради - паметници на културата, имат много стриктни задължения, но и права, тъй като получават помощ от държавата. 

Въпросът е да се протегне ръка. И да се намери пресечната гледна точка.Законът трябва да бъде много безмилостен и да се спазва стриктно. Но както знаете - в България нещата се случват на ръба на закона. И реакциите на НИНКН, на Министерството на културата и на Община Пловдив често пъти са закъснели и несигурни", допълни Манол Пейков. 

За първи път на дискусията заедно участваха представители на общината, Мининестерство на културата, собственици, експерти, архитекти, пловдивчани. 

Също за първи път на обществен форум се появиха италианските собственици на  част от складовете братята Рикардо и Паоло Каральо. Те заявиха, че идват едва сега , защото са изчаквали търпеливо българското мнение  на институциите. И въпреки, че намират  заповедта на общината към тях за  рестриктивна, ще изпълнят предписанията и искат да продължат проекта. "Заповедта на кмета ни задължава да представим проект за укрепваме в срок, и ние го представихме, заявиха те. - Чакаме да ни се даде зелена светлина." Италианските собственици се извиниха, че не могат да кажат нищо повече по въпроса за това, какво могат да направят за тютюневитие складове, като го обясниха с факта, че не са подотвени. Те заявиха още, че  от 2008г. имат проект за складовете, който са готови да преразгледат. 

 Други собственици също заявиха, че ще изпълнят предписанията за укрепване на сградите в Зоната, а след среща с кмета Тотев, казаха, че ще се намери пресечна точка между частния и обществен интерес.

 Архитектите настояха за незабавно укрепване на сградите.

 Кметът се ангажира да  се изпълни проектът Тютюневият град, който е част от концепцията Пловдив ЕСК, като ще инициира той да е приоритетен не само за Пловдив, но и за страната. А законодателството  по темата определи като хаос: " В момента има дебат, от който се разбира, че никой не знае какво да се прави. Има неразбиране, след обществен натиск се правят предложения, които се сменят от други. Какво означа архитектите да предлагат,  да се изземат правомощията от кметовете и да се дадат на областните управители, риторично попита Тотев,- това е недоверие към общината. Недоверие има между всички в системата".

 Проектозаконът за културното наследство все още не е финализиран. Той ,както и темата на дискусията – за Т. Град, и за опазването на паметниците на културат, остават отворени.

До 1 ноември в рамките на проекта ще  се проведат  и ателиета:  за Тютюневия град,  „Стария град и Капана“, „Улица на занаятите“, „Кино Космос“, „Реката“ , и българо-френско ателие за „Иновативна градска трансформация чрез архитектурно наследство и култура“.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Георги Машонов е новият шеф на полицията в Пловдив

Нов директор има полицията в Пловдив. Това е  Георги Машонов, който е бивш шеф на РУ в село Труд и е познато лице за служителите на вътрешното ведомство.  Изненадващата рокада е била оповестена в края на работния ден от служебния вътрешен министър Атанас Илков, който също оглавяваше дирекцията преди години. "Вие го познавате, той е с дълъг..

обновено на 11.09.24 в 18:15

Атака от съпартийците и подкрепа от кмета получи зам.- кметът Савина Петкова

Кетът на Пловдив Костадин Димитров защити от атаките на "Браво, Пловдив" заместника си по транспорт Савина Петкова. Днес общинските съветници на сдружението, които я предложиха за поста, се разграничиха от нея и поискаха оставката й. "Браво, Пловдив" се отрекоха от Савина Петкова, искат оставката й като зам.- кмет „ Имаме..

обновено на 11.09.24 в 15:58

Държавата даде на Пловдив управлението на Римския стадион и Одеона

Министерският съвет предостави на Пловдив два археологически обекта, които са публична държавна собственост - Римския стадион  и „Одеон”- а, който е част от Форумния комплекс комплекс на Филипопол. Общината ще ги управялава безвъзмездно за срок от 10 години, гласи правителственото решение. Дейностите, свързани с опазване на недвижимите..

обновено на 11.09.24 в 15:57

Гергов продал 20 декара зад SPS, бивш актив на общината в "Пълдин туринвест"

Продължава разпродаването на бивше общинско имущество, което е внесено в активите на Пълдин Туринвест АД и сега е под разпореждане на Георги Гергов, съобщи днес общинският съветник от ПП- ДБ Веселина Александрова. Тя цитира представения отчет за приходите и разходите за 2023 г., от който е видно, че дружеството е продало 20 декара имат зад..

публикувано на 11.09.24 в 15:56

Едно закрито училище и по- малко първолаци в област Смолян

С едно закрито основно училище и с по-малко първокласници ще започне новата учебна година в Смолянска област. Към момента в 14 училища и 5 детски градини все още текат ремонтни дейности. Никола Запрянов - началник на Регионалното управление на образованието в Смолян, коментира: "От тези 14 училища в 6 ще продължат ремонтите и след учебната година,..

обновено на 11.09.24 в 15:21