Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наказания за тези, които рушат паметници на културата

Снимка: Веселина Пеева

Германският град Гьорлиц, съвсем близо до Дрезден в провинция Саксония, има богато архитектурно наследство – ренесанс, готика, барок, арт нуво, което, за разлика от повечето германски градове, не е разрушено  през втората световна война.

Повод да го споменем бе поканата към ръководителя  на дирекция „Опазване на паметниците на културата“ в Гьорлиц Петер Мичинг да  сподели опита на Германия и на старинния град за опазване на старинните сгради – паметници на културата.

Неговият център, за който свидетелства карта от 1650 г., е напълно запазен до днес и бе демонстриран  по време на двудневния форум-дискусия, който продължава и днес в  Дома на културата „Борис Христов“ под  надслов „Недвижимо културно наследство – опазване, контрол, санкции“.

Сградите – паметници на културата в Гьорлиц са над 4000, 75% от тях са реставрирани. Сред тях е и най-старата ренесансова бюргерска сграда в Германия, в която в момента се намира  Силезийският музей.

Част от старините години наред са имали неприветен вид /градът е бил в пределите на ГДР/ сред тях и такава – чиято вътрешна структура е отсъствала почти напълно и друга – със зазидан повече от 300 години портал – днес превърнати в малки градски бижута – семпло и с финес.

А  логиката на реставраторите-архитекти в подхода към старините сякаш казва всичко с цитираната от Петер Мичинг фраза – „Ако два камъка лежат добре един върху друг, значи може да бъде реконструирано всичко“. С  него разговаря Веселина Пеева: преводът е на Киро Киров




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17