Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите хора трябва да познават правата си, но и опасностите

Атанас Илиев

Конституцията, властта, човешките права, интернет-опасностите – теми в  „Час по етика и право“. Предизвикателствата на времето, в което живеят българските тийнейджъри резорнират с въпроси в упор не само към семейната, но и към училищната среда.  И ако обществото е загубило ориентири в ценностната си система, пренася децата си в жертва. За да не се случи това, в час ще влязат магистрати от три прокуратури. За стартиращата днес кампания на Апелативна прокуратура-Пловдив и Регионалното управление на образованието  - събеседник е Атанас Илиев – говорител на  Районна прокуратура – Пловдив. 

Стартираме доста сериозна кампания в 40 училища в града и във всички  десети класове ще бъдат проведени такива обучения. Целта е да запознаем младите хора с основните опасности, които ги дебнат. Намираме, че контактът с нас би изиграл превантивна и обучителна роля,  като се надяваме да бъдем интересни, подчерта Атанас Илиев.

По думите му,  прокурорите осъзнават, че това е огромно предизвикателство за тях и затова ще се опитат да се отнесат към задачата с максимална отговорност. На учениците ще бъдат разказани конкретни казуси по конкретни дела с осъдителни присъди. Младите хора трябва да научат, че понятия като „прокуратура“, „престъпление“  не са имагинерни, а са нещо реално и опасно и те трябва да се пазят и да бъдат внимателни.  Функцията на прокурорите, освен да повдигат обвинения на престъпниците пред съда, е и че  имат  и превантивна роля.  Една от най-важните задачи в борбата с престъпността е превенцията. Младите хора трябва да познават правата си и да са наясно с опасностите, които ги дебнат. Много са случаите на престъпления, извършени от млади хора, като причините за тях може да са увлечение, лекомислие или липсата на култура, че вършат престъпление. Особено опасна е комуникацията с непознати хора в интернет и младите хора трябва да бъдат много внимателни, защото компютърните престъпления, за съжаление, вече са твърде обширна тема. Надяваме се не да изградим настроения и впечатления, а ясно съзнание за реалната ситуация в момента, заяви Атанас Илиев.

Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34