Несъответствията в поведението на политическите елити, новите форми на популизма и спасителното очакване на обществото във време на криза за поява на харизматични личности - събеседник – политологът ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ проф.Филип Узунов
Една страна винаги се нуждае от т.н. „чаризматичен“ тип лидерство – човек, който да се харесва, който да има добра комуникативна култура, да владее езици и да е професионалист в сферата на националната сигурност. Г-н Румен Радев отговаря на профила, който очертах, подчерта проф. Узунов.
По думите му в ситуация на криза обществото губи вяра в институциите, а институциите са правните основания на държавата. Тогава на преден план идва личността, която се припознава от гражданите като месия и това сме го виждали не един и два пъти. Последният класически пример в Европа беше генерал Де Гол – 58-59 г с чието управление започна т.н. Пета република във Франция – нова Конституция, мажоритарен вот, полупрезидентска държава и т.н. При сегашните конституции обаче не виждам как това може да стане. Аз съм привърженик на президентска република и мажоритарен избор в един тур. При втори тур започват да се договарят. Един тур, както е в САЩ – Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп. Явяват се и има избор, няма правителствена криза. .Не както в България – сега властта се търкаля по улиците.
По думите на проф. Узунов политическият дебат от който се нуждае страната е за държавността. Той подчерта, че не трябва да се говори за“ политик“, а за „държавник“. Когато политиката изгуби своята идеология с доктрината си, тя се превръща в „управление“. Управленците минаха. Идва време за държавниците, заяви проф. Узунов. Той подчерта: магоритарни избори, но в един тур, за да няма договорки за властта.
Повече чуйте от интервюто в звуковия файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...