Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е страшно да сме без бюджет, страшно ще е с "избори до дупка"

| обновено на 17.11.16 в 16:44

След като БСП обяви, че няма да гласува "за" Бюджет 2017 днес я последваха АБВ, Патриотичният фронт и ДПС. Това означава, че бюджета на кабинета "Борисов" може и да не бъде приет. 

Основният риск за Бюджет 2017 е, че всички партии са превключили на предизборна вълна, коментира в интервю за Радио Пловдив икономистът от „Отворено общество“ Георги Ангелов.
 

Всяка от партията предлага неща, за които никой не носи отговорност, тъй като вече нямаме правителство, което да изпълнява бюджета и да отговоря за него. Подобен е случаят в Румъния сега – парламентът гласува различни плащания, а правителството, което ще дойде ще трябва да плаща двойна цена за популизма, каза още Ангелов.

Според него, у нас може да се стигне до тежка бюджетна криза, пред която да бъде изправено следващото правителство. Затова смятам, че не бива да си причиняваме сами това.

Георги Ангелов увери, че нищо фатално няма дори и бюджетът да не бъде приет сега. Дори и той да бъде гласуван, то новото правителство ще си напише свой, когато дойде през пролетта на власт. Дотогава спокойно по закон може да се изпълнява старият бюджет – 1/12 на месец.

Според икономиста по-големият риск е дали след изборите ще имаме стабилност и правителство, което да носи истинска отговорност. Не е добре наистина, че сега политиците изпадат в популизъм и са готови да срутят постигнатата финансова стабилност. После пак ще трябва да изграждаме разрушеното.

Ние имаме испанският опит, където цяла година не можеше да се състави правителство. През това време обаче икономиката се развиваше добре. Т.е. това може да се случи и със служебно правителство. 

При нас проблемът е свързан с факта, че парламентът не може да бъде разпуснат в последните три месеца от мандата на сегашния президент. И заплахата е да не се сътворят грешки, които да влияят негативно години напред. Иначе служебното правителство ще работи два – три месеца, въпросът е тези месеци да не се удължат твърде много. Според Ангелов обаче това може да се случи и най-лошият сценарий е ако се върви към „избори до дупка“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49